حضور مقامات 40 کشور در کنفرانس بین‌المللی جهان علیه خشونت و افراط‌گرایی

کنفرانس بین‌المللی جهان علیه خشونت و افراط‌گرایی 18 و 19 آذر ماه در تهران برگزار می‌شود.

مدیر کل دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه با بیان اینکه بیش از 40 کشور از سراسر جهان در این کنفرانس بین‌المللی جهان علیه خشونت و افراط‌گرایی شرکت می‌کنند گفت: 5 وزیر خارجه پاکستان، سوریه، عراق، افغانستان و نیکاراگوئه در این کنفرانس شرکت خواهند کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مصطفی زهرانی صبح امروز (شنبه) در نشست خبری اولین کنفرانس بین‌المللی جهان علیه خشونت و افراط گرایی که قرار است 18 و 19 آذرماه به مدت دو روز در تهران برگزار شود گفت: این کنفرانس به عنوان یک نهاد بین‌المللی باقی می‌ماند و در اجلاس دو روزه شرکت کنندگان در این باره تصمیم می‌گیرند. در حال حاضر یک کشور خاص برای سال آینده میزبانی خود را اعلام کرده است.

وی با بیان این که برای حضور در این کنفرانس بین‌المللی مشارکت بسیار خوب بوده است ادامه داد: عمدتا مقامات استراتژیک و دیپلماسی قبلی در این کنفرانس حضور دارند. نوع چیدمان کنفرانس مناظره و بحث بوده و در آن ارائه مقاله به شکل سنتی وجود ندارد . تاکنون بیش از 200 مقاله ارائه شده است که قرار است پیش از برگزاری کنفرانس دو جلد کتاب که یکی به زبان انگلیسی و عربی و دیگری به زبان فارسی است منتشر شود .

زهرانی اضافه کرد: این کنفرانس بیانیه‌ای نداشته و از دل آن دستور‌العمل‌های اجرایی بیرون خواهد آمد و بر اساس اظهارات رئیس‌جمهور کشورمان در سازمان ملل خواهد بود.

وی درباره‌ حضور مهمانان خارجی در این کنفرانس گفت: برخی از روسای جمهور، نخست وزیران قبلی و مقامات پیشین کشورهای مختلف از جمله رئیس جمهور قبلی پاکستان، نخست وزیر سابق نروژ و نخست وزیر پیشین فرانسه در این کنفرانس حضور داشته و برخی از مقامات کنونی از جمله معاون رئیس اجرایی افغانستان و معاون وزرای خارجه‌ کشورهای مختلف حضور دارند. همچنین وزرای خارجه کنونی افغانستان ، پاکستان، سوریه، عراق و نیکاراگوئه در این همایش حضور دارند. به طور کلی مقامات بیش از 40 کشور از سراسر جهان دراین کنفرانس حضور دارند.

مدیر کل دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه ادامه داد:‌در ابتدا یک پنل عمومی برگزار می‌شود که در آن مقامات سابق پس از سخنرانی رئیس جمهور کشورمان با محوریت خشونت از منظر بین‌المللی سخنرانی می‌کنند سپس چند پنل موضوعی و منطقه‌ای برگزار می‌شود.

وی افزود: مراسم افتتاحیه این کنفرانس و سخنرانی مقامات سابق در محل سالن اجلاس سران برگزار شده وادامه این کنفرانس بین‌المللی یعنی از ظهر روز سه شنبه تا زمان اختتامیه در دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه برگزار خواهد شد.

زهرانی در ادامه افزود: اخیرا کنفرانسی در قم توسط مراجع وعلما برگزار شد که این کنفرانس بین‌المللی در ادامه کنفرانس قم خواهد بود.

انتهای پیام

کد N614933