رسیدگی به پرونده 24 زندانی جرایم غیرعمد در اصفهان

زندان,ستاد ديه

جلسه مشترک مدیران عامل ستاد دیه و صندوق خسارت‌های بدنی اصفهان به منظور رسیدگی فوری به پرونده 24 نفر از زندانیان غیرعمد حوادث رانندگی برگزار شد.

جلسه مشترک مدیران عامل ستاد دیه و صندوق خسارت‌های بدنی اصفهان به منظور رسیدگی فوری به پرونده 24 نفر از زندانیان غیرعمد حوادث رانندگی برگزار شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با هدف تسریع در آزادی زندانیان نیازمند محکوم به پرداخت دیه حوادث رانندگی مجید احسانی مدیرعامل ستاد دیه و خوشکام نماینده صندوق تأمین خسارت های بدنی در استان اصفهان در زندان مرکزی ضمن بازدید از بندهای مختلف این زندان و گفت‌وگو با مددجویان جرایم غیرعمد و غیرکلاهبردای حاضر در این مجموعه به بررسی مشکلات مربوطه به فرآیند آزادی این محبوسین پرداختند.

در این دیدار که با الویت دادن به مشمولان اعطای تسهیلات از سوی صندوق تأمین خسارت های بدنی برگزار شد، پرونده 24 نفر از زندانیان محکوم به پرداخت دیه حوادث رانندگی مورد بررسی مجدد قرار گرفت و نسبت به ثبت اطلاعات مددجویان و بررسی نحوه مساعدت در آزادی قریب الوقوع این افراد بحث و تبادل نظر شد.

مدیرعامل ستاد مردمی دیه استان اصفهان گفت: در این بازدید موضوعات مهمی چون افزایش مشارکت صندوق در تأمین تسهیلات مورد نظر زندانیان حوادث رانندگی و آزادی حداکثری افرادی که به دلیل مشکل بیمه‌نامه در کل استان راهی زندان شده‌اند نیز توافقاتی صورت گرفت.

وی افزود: این بازدید که در اجرای مصوبه جلسه کارگروه کاهش جمعیت کیفری دادگستری انجام پذیرفت، با همکاری خوب مددکاران خدوم زندان مرکزی ثمرات خوبی هم به دنبال داشت و در این گفت‌وگوی حضوری با زندانیان غیرعمد به حل موانع موجود در پرونده‌های تعداد زیادی از این افراد که بیشتر به دلیل جهل به قانون، عدم رعایت ضوابط راهنمایی و رانندگی و سهل‌انگاری در دریافت بیمه‌نامه راهی زندان شده‌ بودند، پرداخته شد.

احسانی با اشاره به هزینه‌های سنگین مالی و اجتماعی حاصل از حبس این افراد در زندان گفت: جدای از هزینه‌های هنگفت مالی که بابت رسیدگی قضایی و نگهداری و مراقبت‌های پزشکی، بهداشتی و ... این افراد به سرمایه ملی ما وارد شده ، حضور این دسته از زندانیان در بند زندان آثار نامطلوب روحی و جسمی غیرقابل کتمان و غیرقابل جبرانی نیز در ابتدا به فرد زندانی و در ادامه خانواده و در نهایت جامعه او وارد می‌سازد.

مدیرعامل ستاد دیه اصفهان با انتقاد از بی‌توجهی برخی از رانندگان در رعایت حداقلی مسائل ایمنی گفت: هر چند بسیاری از زندانیان جرائم غیرعمد به دلیل سهل‌انگاری در تعمیر وسیله نقلیه خود دچار مشکل شده و عده‌ای نیز به سبب سهل انگاری نسبت به رعایت برخی قوانین راهی زندان می‌شوند، اما جالب است برخی با وجود اینکه خودروی بی نقصی داشته و بیمه‌نامه و گواهینامه هم دارند، اما تنها به دلیل یک کم توجهی ساده‌ همچون عدم تمدید بیمه‌نامه خود راهی حبس شده و گاه برای مدت‌ زیای تا تعیین تکلیف نهایی در پشت میله‌های سرد زندان تحمل کیفر حبسی را می‌کنند.

انتهای پیام

کد N614918