موضوع پایان نامه رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل در چه رابطه بود؟

فارس نوشت:


«گادی ایزنکوت» رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل موضوع پایان‌نامه خود را به «سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب‌الله لبنان اختصاص داده و عنوان آن را «ورود به ذهن دشمن» نامیده است.

«گادی ایزنکوت» رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل، با اختصاص موضوع پایان نامه خود به دبیر کل حزب‌الله لبنان، به تحلیل شخصیت، سخنرانی‌ها و افکار و رفتار وی پرداخته است.

برخی از روزنامه‌های اسرائیلی بخشی از این پایان‌نامه را منتشر کرده‌اند.

ایزنکوت، حزب‌الله لبنان را تهدید بزرگ برای اسرائیل می‌داند و پایان نامه وی برای فرماندهان و افسران درجه اول ارتش اسرائیل ارسال خواهد شد.

ایزنکوت، از این بابت با رؤسای سابق ستاد مشترک ارتش فرق دارد، در امور حزب‌الله و دبیر کل آن متخصص است و پیش از مسئولیت فعلی خود، در تیپ مخصوص «گولانی» در مزارع «شبعا» خدمت می‌کرد و پس از آن به فرمانده‌ای منطقه شمالی سرزمین اشغالی رسید و مسأله خطر حزب‌الله برای رژیم صهیونیستی را به خوبی درک می‌کند.

علاوه بر «ایزنکوت»، مجموعه‌ای دیگر از افسران و فرماندهان ارتش اسرائیل نیز کارشناس امور حزب‌الله هستند که سال‌ها در لبنان جنگیده و در مناطق شمالی سرزمین اشغالی با حزب‌الله لبنان درگیر بوده‌اند. مهم ترین آن‌ها، «یائیر گولان» معاون ستاد مشترک ارتش، که به تازگی فرماندهی شمال را واگذار کرده است، «افیف کوخانی» فرمانده فعلی بخش شمال سرزمین اشغالی، و «هرتسی هالیفی» رئیس فعلی اطلاعات ارتش اسرائیل از این دست فرماندهان هستند.

در مقاله‌ای که روزنامه «یدیعوت احارانوت» از منابع اطلاعاتی اسرائیلی در مورد وضع مرزهای لبنان و سوریه منتشر کرده، آمده است: «این منطقه به گونه‌ای نیست که بتوان آن را دست کم گرفت و گفت که: بله می‌دانم»

این روزنامه ادامه می‌دهد، طبق پایان نامه «ایزنکوت» جبهه شمالی هر آن منتظر یک بحران و دگرگونی اوضاع است، جبهه شمالی به بلند شدن صدای آژیر خطر عادت کرده است و ما هر آن منتظر خطر هستیم.

ایزنکوت، میزان ترس و آماده باش بودن ارتش اسرائیل در مرز با لبنان را اینگونه توصیف می‌کند: هنگامی که دو چوپان لبنانی بر بلندی‌های مرز ظاهر می‌شوند ما آن‌ها را مرزبان و دیده‌بان حساب می‌کنیم و هنگامی که تعداد چوپان‌ها به چهار نفر برسد ما احتمال حمله را می‌دهیم!

ایزنکوت، در ادامه قدرت اطلاعاتی ارتش اسرائیل را توصیف می‌کند و سپس به هشدارهایی که از ورای امکان عملیات ضد اسرائیلی از سوی حزب‌الله می‌رود می‌پردازد، وی اما نمی‌تواند نگرانی خود را از میزان تهدید که از سوی مرزبانان حزب‌الله متوجه اسرائیل است را پنهان کند و می‌نویسد با وجود وسائل پیشرفته و مهم اطلاعاتی که در اختیار است ما تا حدودی می‌توانیم جلوی خطر حزب‌الله را بگیریم.

ایزنکوت ادامه می‌دهد: ارتش اسرائیل سه ضلع دارد: نیروی زمینی، قدرت آتش از دور و اطلاعات ارتش، اما در نظریه فرماندهان ارتش، نیروی زمینی به علت احتمال تلفات بالا نباید وارد شود، بنابراین به آتش از دور و کارهای اطلاعاتی بسنده می‌شود. در این میان وی عقیده دارد، تا زمانی که نیروی زمینی کارآمد وارد میدان نشود، نمی‌‌توانیم در مبارزه با حزب‌الله موفق شویم و آن طور که می‌خواهیم نتیجه جنگ را به نفع خود تمام کنیم.

روزنامه احارانوت در پایان می‌نویسد: ایزنکوت در بسیاری از معرکه‌ها با حزب‌الله لبنان حضور داشته و بنابراین می‌خواهد «سید حسن نصرالله» را به خوبی بفهمد، وی سعی می‌کند آن‌چه که در ذهن نصرالله می گذرد را به خوبی درک کند.

52261

کد N614888