بازداشت مقام ارشد سابق امنیتی چین به دلیل فساد مالی و افشای اسرار محرمانه

رسانه‌های چین امروز (شنبه) گزارش دادند، رئیس سابق بزرگترین اداره امنیت این کشور بازداشت و از حزب حاکم کمونیست اخراج شد. این در حالی است که این اقدام راه را برای تحت پیگرد قرار دادن مقامات عالی‌رتبه چین در سه دهه اخیر هموار کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، "ژو یونگکانگ"، رئیس سابق امنیت چین که در سال 2012 میلادی از کمیته مرکزی حزب کمونیست بازنشسته شد، به دلیل اتهامات فساد تحت تحقیقات قضایی قرار گرفته است.

ژو یونگ کانگ اسرار محرمانه حزب کمونیست و کشور را فاش کرده و مشخص شده که وی شخصا اموال و مستغلات و پول بسیار زیادی را پذیرفته است.

این اطلاعیه باعث می‌شود که ژو یونگکانگ، عالی رتبه‌ترین عضو حزب کمونیست پس از گذشت بیش از سه دهه از محاکمه گروه بدنام و تبهکار "Gang of Four" که شامل بیوه مائو زودونگ، بنیانگذار حزب کمونیست در سال 1980 میلادی می‌شود، تحت پیگیرد قانونی قرار گیرد.

اخراج یکی از مقامات از حزب کمونیست راه را برای پیگیرد قانونی و جنایی که معمولا منجر به حکم محکومیت در دادگاه و زندانی مقام مذکور می‌شود، هموار می‌کند.

ژو یونگکانگ در ژوئیه سال جاری میلادی هنگامی که برای تخلفات جدی انضباطی تحت پیگیرد قرار گرفت، در دام تحقیقات گسترده مبارزه با فساد شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین افتاد.

تصمیم اخراج ژو یونگکانگ، روز جمعه در یکی از نشست‌های کمیته مرکزی کمونیست اتخاذ شد و این تصمیم از سوی اصلی‌ترین رهبران انی کمیته از جمله رئیس جمهوری تایید شده است.

از دو سال پیش با روی کار آمدن شی جینپینگ، مقامات حزب کمونیست کمپین مبارزه با فساد مالی و اختلاس را به راه انداخته‌اند.

کمیته مرکزی حزب کمونیست در بیانیه‌ای گفت: ژو یونگکانگ از موقعیت و قدرتش برای کمک به بستگان، معشوقه‌ها و دوستانش برای به دست آوردن سود و بهره گسترده از عملیات تجاری که منجر به ضررهای جدی به اموال دولتی شده، سوء استفاده کرده است.

در ادامه این بیانیه آمده است: آنچه ژو یونگکانگ انجام داده کاملا از ماهیت و ماموریت حزب کمونیست دور است و به طور جدی نظم حزب را بر هم زده است. رفتارهای او به شدت شهرت این حزب را خدشه‌دار کرده و به طور چشمگیری به هدف این حزب و مردم لطمه زده و نتایج جدی به همراه داشته است.

انتهای پیام

کد N614599