با اعلام حضور موگرینی در مذاکرات وزیران

اشتون در مذاکرات ابقا شد

مذاکرات هسته ای, کاترین اشتون

اتحادیه اروپا اعلام کرد کاترین اشتون، مسئول پیشین سیاست خارجی این اتحادیه به عنوان مشاور فدریکا موگرینی جانشین خود به مذاکرات با ایران درباره برنامه هسته‌ای تهران ادامه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری داتنشجویان ایران(ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه از بروکسل، بخش دیپلماتیک اتحادیه اروپا در بیانیه ای اعلام کرد « فدریکا موگرینی تصمیم گرفت کاترین اشتون را به عنوان مشاور ویژه خود منصوب کند و وظیفه او تسهیل مذاکرات هسته ای با ایران است .»

کاترین اشتون انگلیسی به عنوان مسئول بلند پایه امور خارجی اتحادیه اروپا و نماینده گروه پنج به اضافه یک ( آمریکا، چین، روسیه، فرانسه، انگلیس و آلمان ) در این مذاکرات حضور خواهد داشت.

مذاکرات تهران و قدرت های بزرگ 24 نوامبر بعد از یک سال مذاکرات فشرده به منظور رسیدن به توافق نهایی تا تابستان 2015 تمدید شد.

بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا، انتصاب اشتون که هلگا اشمید مدیر سیاسی دستگاه دیپلماتیک اتحادیه اروپا او را همراهی خواهد کرد قرار است زمینه را برای تضمین ادامه مذاکرات فراهم می کند که لازمه آن تعهد همه جانبه است .»

فدریکا موگرینی اول نوامبر به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا جانشین کاترین اشتون شد. در همین حال وزیر امور خارجه سابق ایتالیا زمانی که نشست ها در سطح وزیر برگزار شود در مذاکرات و در دیدارها با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران شرکت خواهد کرد.

انتهای پیام
کد N614338