۳
در نشست خبری در اسلام آباد

لاریجانی: هیچ نقطه مشترکی با آمریکا در مبارزه با تروریسم نداریم

  • ۴بازدید
  • ۳ رای
  • ۰ دیدگاه

رییس مجلس شورای اسلامی در نشست خبری خود در اسلام آباد به سوال‌های خبرنگاران درباره داعش، مساله کشمیر، خط لوله گاز صلح و وجود اشرار در مرزهای ایران و پاکستان پاسخ داد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی در نشست خبری خود با رسانه‌های پاکستانی در ابتدا اظهار کرد: از آن جهت که امروز دنیای اسلام نیازمند فهم دقیق‌تر نسبت به منافع و دشمنی‌هایی که در آن وجود دارد، نقش اصحاب رسانه در روشنگری مشخص است، خوشحالم که می‌بینم رسانه‌های پاکستان با شور و علاقه موضوعات جهان اسلام را دنبال می‌کنند.

رییس قوه مقننه اظهار کرد: ایران و پاکستان دو کشوری هستند که نگاه‌شان مشابه است و از این جهت زمینه‌های همکاری زیاد است بنابراین در مجموع مذاکراتی که در این دو روز با رییسان مجلس ملی و سنای پاکستان و رییس جمهور داشتیم برداشتم این است که ایران و پاکستان به عنوان دو کشور مهم در منطقه مسوولیت‌هایی را بر دوش دارند که هم‌گرایی و وحدت مسلمانان و استفاده از ظرفیت بین کشورها می‌توان گام‌های موثری را برداشت.

لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره فعالیت‌های داعش و این که گزارش شده ایران حملات هوایی علیه این گروه انجام می‌دهد گفت: نظر ایران در مورد داعش را می‌دانید. این‌گونه جریانات تروریستی با هر اسمی که در امت اسلامی باشند جز تخریب امت اسلامی کاری نخواهد کرد.

او تصریح کرد: مسلمانان از هر فرقه‌ای که باشند خدای واحد، قبله، کتاب آسمانی و پیامبر واحدی دارند و این‌ها مولفه‌های وحدت بخش کمی نیستند، این که یک مرتبه گروهی صبح از خواب بیدار شده و بقیه را کافر می‌داند با کمک جریانات پشت صحنه اطلاعاتی کشورهای دیگر به وجود آمده است. متن اسلام، متن محبت و هم‌صدایی است.

رییس قوه مقننه در ادامه اظهار کرد: همه فرق اسلامی در این نکات مشترک هستند، در فروعات هم مشترکات زیادی دارند. این جریانات (تکفیری‌ها) بیش‌تر دست‌ساز هستند و باعث تفرقه بین امت اسلامی می‌شوند. مخالف این جریان‌های تکفیری و تندرو هستیم و این را مضر برای منافع امت اسلامی می‌دانیم. از این تفرقه آمریکا و رژیم صهیونیستی سود می‌برند.

لاریجانی هم‌چنین در پاسخ به سوالی مبنی بر این که گزارش‌هایی شنیده می‌شود از این که ایران و آمریکا برای مبارزه با داعش حملات هوایی مشترک دارند، گفت: نمی‌دانم ماخذ گزارش‌های شما از کجاست. ما چنین چیزی نشنیدیم ما با آمریکایی‌ها هیچ نقطه مشترکی در مبارزه با تروریسم نداریم. البته در مورد تاسیس این جریان‌های تروریستی و نوع دست داشتن جریان‌های اطلاعاتی آمریکا کاملا مساله داریم.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: مثلا درباره داعش، می‌دانید که ابتدا در سوریه به وجود آمد و در این 4 سال گذشته چه کسی به آن‌ها سلاح و پول می‌داد، تا چند ماه پیش آمریکای‌ها یک تابلوی مبارزه بالای سر آن‌ها گذاشتند و تا می‌توانستند به آن‌ها پول می‌دادند.

وی ادامه داد: آن موقع به غربی‌ها می‌گفتیم که شما به آن‌ها کمک می‌کنید و آن‌ها یک جریان تروریستی جدید می‌شوند اما باور نمی‌کردند و این مساله در جاهای دیگر هم تکرار شد.

رییس قوه مقننه در ادامه این نشست اظهار کرد: ائتلافی که درست کردند بیش از آن که عملیاتی انجام دهد بیش‌تر تبلیغاتی است. بگویید در واقع در ائتلاف ضد داعش چه کاری صورت گرفته است؟ چند بار بمباران کردند و ساکت شدند، به نظر شما می‌شود چریک‌ها را با بمباران از بین برد، پس دنبال تبلیغات هستند.

لاریجانی درباره موضع ایران درباره مساله کشمیر اظهار کرد: معتقد هستیم که این گونه مسایل را باید از طریق گفت‌وگو حل کرد و ما به اراده مردم منطقه احترام می‌گذاریم و با این اصول فکری موافق هستیم.

این خبر در حال تکمیل شدن است...

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.