در نشست خبری در اسلام آباد

لاریجانی: هیچ نقطه مشترکی با آمریکا در مبارزه با تروریسم نداریم

سیاسی

رییس مجلس شورای اسلامی در نشست خبری خود در اسلام آباد به سوال‌های خبرنگاران درباره داعش، مساله کشمیر، خط لوله گاز صلح و وجود اشرار در مرزهای ایران و پاکستان پاسخ داد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی در نشست خبری خود با رسانه‌های پاکستانی در ابتدا اظهار کرد: از آن جهت که امروز دنیای اسلام نیازمند فهم دقیق‌تر نسبت به منافع و دشمنی‌هایی که در آن وجود دارد، نقش اصحاب رسانه در روشنگری مشخص است، خوشحالم که می‌بینم رسانه‌های پاکستان با شور و علاقه موضوعات جهان اسلام را دنبال می‌کنند.

رییس قوه مقننه اظهار کرد: ایران و پاکستان دو کشوری هستند که نگاه‌شان مشابه است و از این جهت زمینه‌های همکاری زیاد است بنابراین در مجموع مذاکراتی که در این دو روز با رییسان مجلس ملی و سنای پاکستان و رییس جمهور داشتیم برداشتم این است که ایران و پاکستان به عنوان دو کشور مهم در منطقه مسوولیت‌هایی را بر دوش دارند که هم‌گرایی و وحدت مسلمانان و استفاده از ظرفیت بین کشورها می‌توان گام‌های موثری را برداشت.

لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره فعالیت‌های داعش و این که گزارش شده ایران حملات هوایی علیه این گروه انجام می‌دهد گفت: نظر ایران در مورد داعش را می‌دانید. این‌گونه جریانات تروریستی با هر اسمی که در امت اسلامی باشند جز تخریب امت اسلامی کاری نخواهد کرد.

او تصریح کرد: مسلمانان از هر فرقه‌ای که باشند خدای واحد، قبله، کتاب آسمانی و پیامبر واحدی دارند و این‌ها مولفه‌های وحدت بخش کمی نیستند، این که یک مرتبه گروهی صبح از خواب بیدار شده و بقیه را کافر می‌داند با کمک جریانات پشت صحنه اطلاعاتی کشورهای دیگر به وجود آمده است. متن اسلام، متن محبت و هم‌صدایی است.

رییس قوه مقننه در ادامه اظهار کرد: همه فرق اسلامی در این نکات مشترک هستند، در فروعات هم مشترکات زیادی دارند. این جریانات (تکفیری‌ها) بیش‌تر دست‌ساز هستند و باعث تفرقه بین امت اسلامی می‌شوند. مخالف این جریان‌های تکفیری و تندرو هستیم و این را مضر برای منافع امت اسلامی می‌دانیم. از این تفرقه آمریکا و رژیم صهیونیستی سود می‌برند.

لاریجانی هم‌چنین در پاسخ به سوالی مبنی بر این که گزارش‌هایی شنیده می‌شود از این که ایران و آمریکا برای مبارزه با داعش حملات هوایی مشترک دارند، گفت: نمی‌دانم ماخذ گزارش‌های شما از کجاست. ما چنین چیزی نشنیدیم ما با آمریکایی‌ها هیچ نقطه مشترکی در مبارزه با تروریسم نداریم. البته در مورد تاسیس این جریان‌های تروریستی و نوع دست داشتن جریان‌های اطلاعاتی آمریکا کاملا مساله داریم.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: مثلا درباره داعش، می‌دانید که ابتدا در سوریه به وجود آمد و در این 4 سال گذشته چه کسی به آن‌ها سلاح و پول می‌داد، تا چند ماه پیش آمریکای‌ها یک تابلوی مبارزه بالای سر آن‌ها گذاشتند و تا می‌توانستند به آن‌ها پول می‌دادند.

وی ادامه داد: آن موقع به غربی‌ها می‌گفتیم که شما به آن‌ها کمک می‌کنید و آن‌ها یک جریان تروریستی جدید می‌شوند اما باور نمی‌کردند و این مساله در جاهای دیگر هم تکرار شد.

رییس قوه مقننه در ادامه این نشست اظهار کرد: ائتلافی که درست کردند بیش از آن که عملیاتی انجام دهد بیش‌تر تبلیغاتی است. بگویید در واقع در ائتلاف ضد داعش چه کاری صورت گرفته است؟ چند بار بمباران کردند و ساکت شدند، به نظر شما می‌شود چریک‌ها را با بمباران از بین برد، پس دنبال تبلیغات هستند.

لاریجانی درباره موضع ایران درباره مساله کشمیر اظهار کرد: معتقد هستیم که این گونه مسایل را باید از طریق گفت‌وگو حل کرد و ما به اراده مردم منطقه احترام می‌گذاریم و با این اصول فکری موافق هستیم.

این خبر در حال تکمیل شدن است...

کد N614049