پیشینهاد جدید دولت آمریکا درباره خلع سلاح هسته‌ای

سیاسی

آمریکا طرحی را ارائه کرده که معتقد است بر اساس آن می‌تواند تلاش‌هایی که به منظور خلع سلاح هسته‌ای انجام می‌شود را دوچندان کرده و نقش کشورهایی که تسلیحات هسته‌ای ندارند را پررنگ‌تر کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سایت دولت آمریکا در گزارشی که روز پنج‌شنبه منتشر کرد طرحی مبنی بر همکاری بین‌المللی به منظور خلع سلاح‌های هسته‌ای و کاهش آن را پیشنهاد کرده است.

در این گزارش آمده است: به منظور ایجاد جهانی امن و بدون سلاح هسته‌ای جامعه بین‌المللی باید بر چالش‌های قابل توجهی غلبه کند. همان‌طور که رییس‌جمهور (باراک اوباما) در سال 2009 اعلام کرد لازمه به نتیجه رساندن این حرکت صبر و تلاش مضاعف جامع بین‌المللی است، به طور کلی برای رفع چالش‌هایی که در این مسیر وجود دارد جامعه جهانی باید به یک درک عمومی درباره مشکلات و مسائل فنی برسند و نیز در راستای خلع سلاح‌های هسته‌ای تلاشی دوچندان داشته باشند.

بر این اساس دولت آمریکا طرحی را مبنی بر لزوم همکاری بین‌المللی به منظور خلع سلاح‌های هسته‌ای پیشنهاد کرده است که بر طبق آن کشورهایی که دارای سلاح هسته‌ای هستند (NWS) و نیز کشورهایی که تسلیحات هسته ندارند (NNWS) می‌توانند در یک چارچوب همکاری مشترک برای خلع تسلیحات هسته‌ای با یکدیگر همکاری موثری داشته باشند.

ایالات متحده آمریکا معتقد است چنین طرحی می‌تواند تلاش‌های که اکنون در مسیر خلع سلاح هسته‌ای و در راستای اهداف ان.پی.تی وجود دارد را دوچندان کند و نیز نقش کشورهایی که تسلیحات هسته‌ای در اختیار ندارند را در این مسیر پررنگ‌تر کند؛ اگرچه به نظر می‌رسید گام‌هایی که در ‌آینده نزدیک باید در مسیر خلع تسلیحات هسته‌ای و ایجاد جهانی بدون هرگونه تسلیحات هسته‌ای برداشته شود، بسیار سخت‌تر از گذشته است.

همکاری جامعه جهانی در یک چارچوب همکاری مشترک نظارت بر اقداماتی مثل بازرسی از تأثیرات هسته‌ای، توقف ساخت تسلیحات هسته‌ای، مواد اولیه لازم و تولید کلاهک‌های هسته‌ای را بسیار ساده‌تر خواهد کرد. مفاد این چارچوب همکاری بر طبق تجربیاتی که در طرح‌های همکاری مشترک به منظور خلع سلاح سلاح هسته‌ای مثل همکاری آمریکا و انگلیس و یا انگلیس و نروژ نگارش شده است.

در این گزارش به مفاد و جزییات این پیشنهاد اشاره‌ای نشده است.

انتهای پیام

کد N613996