شبهایی که نیویورک کمتر به خود دیده بود/ صدها هزار معترض به خیابانها آمدند

صدها نفر در نیویورک آمریکا برای دومین شب متوالی در اعتراض به تصمیم هیئت منصفه مبنی بر منع تعقیب پلیسی که مسئول مرگ یک دستفروش سیاه پوست بود تظاهرات کردند.

شبهایی که نیویورک کمتر به خود دیده بود/ صدها هزار معترض به خیابانها آمدندصدها نفر در نیویورک آمریکا برای دومین شب متوالی در اعتراض به تصمیم هیئت منصفه مبنی بر منع تعقیب پلیسی که مسئول مرگ یک دستفروش سیاه پوست بود تظاهرات کردند.

 

 

 

به گزارش وب سایت شبکه خبری یورونیوز، تظاهرکنندگان پلیس و نظام قضایی آمریکا را به نژادپرستی و رفتار تبعیض آمیز متهم می کنند.

مرگ دو سیاه پوست در هفته های اخیر و منع پیگرد افسران پلیسی که موجب مرگ آنها شده اند، خشم تظاهرکنندگان نیویورک را برانگیخته است.

یکی از فعالان مدنی آمریکا می گوید: «می خواهیم که دستگاه قضایی و دولت فدرال بدانند که تشکیلات هیات منصفه در سطح ایالتی ناکارآمد است و هنگامی که پای جنایت و کشتار در میان باشد این نظام توانایی مقابله با پلیس را ندارد.»

شهردار نیویورک ضمن ابراز تاسف از مرگ این دستفروش از مردم خواست خویشتندار باشند.

باراک اوباما رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا نیز گفت: «همانطور که در روزهای اخیر هم دیدیم، بسیاری از آمریکایی ها از دستگاه قضایی ناامید شده اند و آنرا ناعادلانه می دانند. از نظر آنها فاصله عمیقی بین ارزش های ما و طریقه اعمال قانون وجود دارد.»

فرد کشته شده به نام اریک گارنر، مظنون به فروش غیرقانونی سیگار بود. هنگامی که وی مشغول گفتگو با پلیس بود چند مامور به او حمله می کنند و او را بر زمین می زنند. یکی از نیروهای پلیس دست خود را دور گردن این دستفروش که دچار بیماری آسم بود حلقه می کند و به فریادهای او که داد می زد "نمی توانم نفس بکشم" توجه نمی کند تا اینکه وی بر اثر خفگی جان خود را از دست می دهد.

52261

کد N613887