اختلاف کشورهای همسایه لیبی در حل بحران این کشور

پنجمین نشست وزرای خارجه کشورهای همجوار لیبی در حالی در خارطوم، پایتخت سودان برگزار شد که کشورهای شرکت کننده در خصوص حل بحران لیبی و مذاکره سیاسی وعدم دستیابی به راهکار مناسب با یکدیگر اختلاف داشتند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی مصری الیوم، منابع دیپلماتیک تصریح کردند: برخی کشورهای همسایه لیبی در جریان این نشست تاکید کردند که قدرت‌های جهانی مانند اتحادیه اروپا و بویژه فرانسه نقش مهمی را در حل بحران لیبی ایفا می‌کنند ،زیرا آن‌ها ابزارهای مرتبط با حل بحران را در اختیار دارند.

این در حالی است که برخی دیگر از کشورها معتقد بودند که آن‌ها نقش بزرگتری را در حل بحران این کشور دارند و در صورت لزوم برای برقراری ثبات در این کشور مداخله نظامی را بکار خواهند گرفت.

اختلافات کشورهای شرکت کننده در این نشست همچنین به چگونگی انتخاب گروه‌های لیبیایی برای مشارکت درهر گفت‌وگوی سیاسی که در آینده با هدف خاتمه دادن به بحران برگزار می‌شود نیز کشیده شد. به طوری که برخی از این کشورها معتقدند تمامی گروه‌های فعال لیبی از جمله شبه نظامیان و گروه‌های مسلح حق حضور در این مذاکره را دارند ،اما برخی دیگر از کشورها از جمله مصر معتقدند که شبه نظامیانی که برای رسیدن به قدرت دست به خشونت می‌زنند حقی برای شرکت در مذاکرات را نخواهند داشت با توجه به اینکه برخی از این افراد در ردیف گروه‌های تروریستی قرار دارند.

منابع دیپلماتیک تاکید کردند: برخی کشورهای همجوار از برخی شبه نظامیان مسلح حمایت‌های نظامی و لجستیکی به عمل می‌آورند در حالی که برخی دیگر حامی ارتش ملی لیبی هستند.

این منابع تاکید کردند که همسایگان لیبی به تنهایی قدرت حل بحران را ندارند به ویژه اینکه برخی کشورهای منطقه با حمایت‌های مالی و نظامی خود به درگیری‌ها میان این گروه‌ها دامن می‌زنند، بنابراین لازم است توافقی میان کشورهای منطقه و همچنین میان کشورهای همسایه لیبی صورت گیرد تا امکان حل واقعی بحران فراهم شود.

از سوی دیگر، منابع آگاه اعلام کردند جنگنده‌های لیبیایی پایگاه‌های وابسته به شبه نظامیان "فجر لیبی" را در منطقه "غشیر" واقع در در طرابلس بمباران کردند.

پیشتر ارتش لیبی عملیات نظامی خود را برای ورود به شهر طرابلس به منظور خارج کردن گروه‌های مسلح در این شهر آغاز کردند.

در همین راستا وزارت دفاع تونس به دنبال وخامت اوضاع امنیتی لیبی از حالت آماده باش نیروهای امنیتی این کشور درمرزهای مشترک با لیبی خبر داد.

انتهای پیام

کد N613524