جلیلی: قیمت نفت در بودجه سال آینده باید بدبینانه پیش‌بینی شود

نفت,بودجه 94

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به کاهش قیمت جهانی نفت، گفت که قیمت نفت در بودجه سال آینده باید به شکل بدبینانه پیش‌بینی شود تا خطا در بودجه 94 نسبت به سال جاری کمتر شود.

اسماعیل جلیلی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: وقتی در فصل سرما که وقت افزایش تقاضای نفت است قیمت‌ها دچار کاهش می‌شود، این نشان می‌دهد که مصرف‌کننده‌های انرژی در دنیا اراده جدی برای مقابله با قیمت نفت دارند. بنابراین طراحی ما برای سال آینده باید بدبینانه باشد و قیمت نفت بین 60 تا 70 دلار پیش‌بینی شود تا خطای ما در پیش‌بینی بودجه 94 نسبت به سال جاری کمتر شود.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خطای 25 تا 30 درصدی در برآورد قیمت نفت می‌تواند اثر منفی بر بودجه کشور بگذارد، اظهار کرد:‌ ما امیدواریم بازار نفت در سال آینده به ثباتی برسد و پیش‌بینی‌های ما به گونه‌ای باشد که اختلاف بین واقعیت‌های بازار و قیمت‌های پیش‌بینی شده به کمترین حد خود برسد و دولت بتواند با موفقیت برنامه‌های خود را پیش ببرد.

نماینده مردم مسجدسلیمان در مجلس با اشاره به اینکه قیمت نفت در بودجه سال 93 بشکه‌ای 100 دلار در نظر گرفته شده، اظهار کرد: از ابتدای سال تا پنج ماهه اول قیمت نفت بالاتر از 100 دلار بود اما از مرداد ماه به این طرف روند نزولی پیدا کرده و این نشان می‌دهد ما میانگین 20 تا 25 درصد دچار کاهش درآمدهای نفتی شده‌ایم که این رقم از حجم حدود 60 هزار میلیارد تومانی درآمد نفت در حدود 12 هزار میلیارد تومان ما را با کسری مواجه می‌کند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به راه‌های جبران کسری بودجه، خاطرنشان کرد: ‌اگر فضای فروش نفت باز شود با افزایش فروش می‌توان این کاهش را جبران کرد زیرا محدودیت‌های ما برخلاف دیگر کشورهای عضو اوپک محدودیت در فروش است. ما علیرغم اینکه ظرفیت روزانه تا پنج میلیون بشکه فروش نفت را داریم اما محدودیت‌های ناشی از عوامل بیرونی باعث شده نتوانیم بیش از یک حد خاصی نفت بفروشیم.

وی با بیان اینکه وزارت نفت و دولت به دنبال تعیین بازارهای ثانویه برای فروش نفت برای جبران کاهش قیمت نفت هستند، اضافه کرد: به هر حال دولت در بخش بودجه جاری باید به صورت انقباضی و محدودتر عمل کند و در سال آینده نیز بودجه به گونه‌ای طرح‌ریزی شود که تا حد ممکن به خصوص برای تعیین قیمت نفت بدبینانه پیش‌بینی شود.

انتهای پیام

کد N613443