مبارزه با تروریسم محور نشست امروز سازمان امنیت و همکاری اروپا/ دیدار کری و لاوروف

شورای وزرای سازمان امنیت و همکاری اروپا امروز (جمعه) در دومین و آخرین روز از اجلاس سالانه خود در شهر بازل سوئیس بر مساله مبارزه با تروریسم تمرکز خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، براساس برنامه رسمی این اجلاس جلسه صبحگاهی نشست روز جمعه شورای وزیران سازمان امنیت و همکاری اروپا از ساعت 9 صبح (به وقت محلی) آغاز شده و هیات‌های نمایندگان دولت‌ها و سازمانهای بین المللی با قرائت بیانیه‌هایی به بیان رویکردهایشان به منظور مبارزه با تهدید تروریسم خواهند پرداخت.

انتظار می رود 57 کشور شرکت کننده در اجلاس سازمان امنیت و همکاری اروپا به نسبت مساله اوکراین که مساله سیاسی است در زمینه مسائل مبارزه با تروریسم توافق بیشتری پیدا کند.

این در حالی است که مساله اوکراین در نخستین روز از این اجلاس مساله غالب دومین موضوع دستور کار نشست روز جمعه تصمیم گیری و رسیدن به توافق در زمینه چندین سندی است که از سوی هیات‌ها ارائه شده است.

آخرین نشست روز جمعه نیز از بعدازظهر آغاز می شود و در پی آن نتایج این اجلاس دو روزه توسط دیدیه بورخالتر سرپرست وزارت امور خارجه فدرال سووئیس به طور خلاصه بیان شده و وی با خبرنگاران نیز دیدار خواهد کرد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه که ریاست هیات این کشور را برعهده دارد امروز (جمعه) با برگزاری یک کنفرانس خبری ارزیابی روسیه درباره اجلاس بازل را تشریح خواهد کرد. در نشست روز پنج شنبه این اجلاس مسکو مورد انتقاد قرار گرفت.

شرکت کنندگان این اجلاس گفتند الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه نقض قانون بین الملل بوده است.

این کشورها همچنین عنوان کردند که سربازان روسیه در جنوب شرق اوکراین مستقر هستند. شرکت‌کنندگان این نشست نتوانستند درباره بحران اوکراین یک بیانیه‌ای تصویب کنند.

وزیر امور خارجه روسیه در سخنانی گفت که بحران اوکراین به دلیل مداخله خارجی در امور این کشور رخ داده است.

وی همچنین عنوان کرد: سازمان امنیت و همکاری اروپا به طور بالقوه مسئول حفظ صلح در اروپا بوده و تنها به این مهم دست خواهد یافت که به عنوان یک سازمان بین‌المللی همراه با مشخصه‌ها و کارکردهای مرتبط با آن ثبت شود.

در نشست امروز لاوروف قرار است در حاشیه نشست شورای وزیران چند دیدار دو جانبه از جمله با وزیر امور خارجه ارمنستان داشته باشد.

این در حالی است که جان کری وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که روسیه در صورتی که به آرام کردن ناآرامی‌ها در مناطق مرزی خود در شرق اوکراین کمک کند می‌تواند روابط خود را با غرب احیا کند.

جان کری در نشست سازمان امنیت و همکاری اروپا، از مسکو خواست تا از توافق نامه آتش‌بس که خواستار عدم حمایت از جدایی طلبان مسکو شده است حمایت کند و از آن‌ها بخواهد تا گروگان‌ها را آزاد کنند.

کری در این نشست اعلام کرد: آمریکا و کشورهایی که از حاکمیت و حقوق اوکراین حمایت می‌کنند به دنبال تقابل نیستند. ما مایل نیستیم ببینیم که روسیه به علت اقدامات خودش منزوی شده است. هیچ کسی از چنین تقابلی بهره نمی‌برد.

کری همچنین در سخنرانی خود اعلام کرد: صدها سرباز روسی در اوکراین وارد جنگ و کشته شدند.

کری و لاوروف در دیدار محرمانه نیم ساعته خود در خصوص شرایط اوکراین بحث و گفت‌وگو کردند. یک مقام وزارت خارجه آمریکا گفت که کری همچنین از لاوروف خواست تا مسکو را برای رسیدن به آتش بس وارد بحث‌های جدی کند.

این در حالی است که لاوروف از ارائه پاسخ به خبرنگاران در خصوص مرگ سربازان روس در اوکراین خودداری کرد.

کری گفت که طی دیدار سال گذشته اعضای سازمان همکاری و امنیت در اروپا، معترضان اوکراینی خواستار دولت جدیدی در این کشور بوده‌اند.

کری همچنین گفت: آن‌ها تنها یک خواسته ساده داشتند که دریک کشور با دولتی صادق زندگی کنند.

خبرگزاری ایتارتاس گزارش داد: همچنین لاوروف وزیر خارجه روسیه و جان کری همتای آمریکایی وی نیز در حاشیه نشست شورای وزرای خارجه سازمان همکاری و امنیت اورپا از اقدامات هیات این سازمان در اوکراین حمایت کردند.

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که لاوروف وکری طی این دیدار بر اهمیت فزاینده آرام کردن بحران در اوکراین تاکید کردند.

لاوروف در نشست خود با کری گفت که لازم است اقداماتی به منظور تضمین آتش بس پایدار مناطق جنوب شرق اوکراین انجام شود.

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد: لاوروف خواستار تمرکز بر اهمیت اجرای توافقات مینسک، تضمین آتش بس پایدار و ادامه مذاکرات میان کی‌یف، دونتسک و لوهانسک شد.

کری و لاوروف همچنین در خصوص شماری از مسائل منطقه‌ای و بین المللی از حل و فصل مساله اسرائیل و فلسطین و چشم‌انداز حل و فصل بحران داخلی سوریه، بحث و گفت‌وگو کرند.

انتهای پیام

کد N613408