نگاهی به افزایش قدرت تدریجی خواهر رهبر کره‌شمالی؛| 230491

آیا میراث خانواده کیم به یک زن می‌رسد؟

سیاسی

شاید حضور یو جونگ در كنار رهبر فعلی کره‌شمالی، رویکردی برای نشان دادن حضور زنان در عرصه سیاسی این كشور باشد اما غیبت طولانی‌مدت و انتشار بی‌سابقه خبر بیماری رهبر كره‌شمالی و مانور رسانه‌ای حول محور كیم یو جونگ، گزینه جانشینی وی پس از مرگ برادر بزرگ‌تر را در اذهان عمومی ترسیم می‌كند.

از ماه سپتامبر سال جاری میلادی و در پی غیبت طولانی مدت «کیم جونگ اون» رهبر کره‌شمالی، خبرهایی مبنی بر بیماری و حتی مرگ رهبر كره شمالی منتشر شد. در این مدت، روزنامه‌های كره‌شمالی خواهر كوچك وی‌ «كیم یو جونگ» را اداره كننده امور این كشور معرفی كردند.
غیبت كیم جونگ اون در تابستان سال ۲۰۱۴، باعث انتشار شایعات زیادی مبنی بر بیماری شدید، مرگ، انجام كودتا توسط ارتش و بركناری او از قدرت شد. غیبت كیم در مراسم شصت‌ و نهمین سالروز تاسیس «حزب كارگر» كه مهمترین جشن ملی این كشور است، باعث قوت گرفتن شایعه‌ها در ارتباط با وی شد.

رسانه‌های دولتی كره شمالی در ماه اكتبر، خبر از آسیب دیدن زانوهای كیم در یك بازدید نظامی داده و اعلام كردند كه وی در حال گذراندن دوره نقاهت پس از عمل، در بیمارستان ویژه مقام‌های دولتی است. انتشار این خبر، موجب فروكش كردن شایعه‌های منتشر شده توسط كره جنوبی و رسانه‌های غربی شد.

هم‌زمان با پوشش رسانه‌ای غیبت كیم،نام کیم یو جونگ خواهر ۲۷ ساله وی به عنوان اداره كننده امور این كشور مطرح شد و پس از ظاهر شدن دوباره او در انظار عمومی، حضور وی در كنار كیم جونگ اون استمرار یافت.

با قرار گرفتن كیم یو جونگ در كنار برادر بزرگ‌ترش، گمانه‌زنی‌هایی درباره قدرت گرفتن او مطرح شد. انتصاب یو جونگ به عنوان «معاون رئیس بخش» در «حزب كارگر» كره‏، جایگاه بالایی در حكومت این كشور به وی داده است كه این حدس و گمان ها را تقویت می‌كند.

رسانه های دولتی كره شمالی، انتصاب كیم یو جونگ را نزدیك شدن وی به دایره قدرت در این كشور می‌دانند.
كیم یو جونگ كه در ماه‌های اخیر از وی به عنوان یكی از معتمدان رهبر کره‌شمالی یاد شده و عهده‌دار منصبی در حزب حاكم است، از سایه بیرون آمده و مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. هرچند كه این امر بی‌سابقه نبوده و در زمان رهبری «کیم جون ایل» رهبر سابق کره‌شمالی نیز خواهر وی سمت مهمی در كشور داشت، اما مانور رسانه‌ها، مطرح كردن نام یو جونگ و ماموریت‌های ابلاغی به وی، خلاف روال گذشته این حكومت است.

خبر سفر كیم یو جونگ به كره جنوبی برای شركت در یك نشست بخش خصوصی، تمام رسانه های جهان را در حیرت فرو برد. پس از جدایی دو كره از یكدیگر، این نخستین سفر یكی از اعضای خاندان حاكم کره‌شمالی به كره‌جنوبی است. علاوه بر این، انتخاب این شخص به عنوان فرستاده كره‌شمالی، بحث برانگیزتر از نخستین سفر یك مقام حكومتی پیونگ‌یانگ به سئول است.
انتصاب اخیر كیم یو جونگ و انتخاب وی به عنوان فرستاده كره‌شمالی به كشور همسایه را می‌توان در راستای بیماری و غیبت رهبر این كشور بررسی كرد. حكومت و حزب حاكم كره‌شمالی مملو از سیاستمداران كاركشته و وفادار به نظام كمونیستی است و هركدام از این اشخاص می‌توانند كیم جونگ اون را در اداره امور محوله یاری كرده یا به عنوان فرستاده در این نشست شركت كنند.

با بررسی اخبار یك سال اخیر این كشور، می‌توان ارتباط میان وقایع را پیدا كرد. اعدام «جانگ سونگ تائک» شوهر عمه رهبر كره شمالی و فرد شماره دو حكومت، بازداشت و اعدام وابستگان وی، غیبت چندماهه جونگ اون و انتصاب خواهر وی به عنوان یكی از اعضای ارشد حزب حاكم، وقایعی زنجیروار و مرتبط هستند. سونگ تائك در كره شمالی از قدرت زیادی برخوردار بود و رسانه‌های جهان از وی به عنوان مرد قدرت در سایه یاد كرده و نام او را در كنار رهبر این كشور قرار می‌دادند. این اتفاق‌ها را می‌توان در جریان تصفیه دایره قدرت از بستگان و در اختیار گرفتن آن توسط شخص رهبر و نزدیكان معتمد او به شمار آورد.

وقایع اخیر كره‌شمالی می‌تواند آینده سیاسی این كشور را ترسیم كنند. انتصاب خواهر كوچك رهبر این كشور به عنوان یكی از مقام‌های ارشد حزب حاكم و ابلاغ ماموریت اخیر به وی، می‌تواند حاكی از بی‌اعتمادی كیم جونگ اون به اطرافیان و گرایش وی به اعضای خانواده خود باشد تا خیانتی صورت نگیرد. شاید حضور یو جونگ در كنار رهبر فعلی کره‌شمالی، رویکردی برای نشان دادن حضور زنان در عرصه سیاسی این كشور باشد اما غیبت طولانی‌مدت و انتشار بی‌سابقه خبر بیماری رهبر كره‌شمالی و مانور رسانه‌ای حول محور كیم یو جونگ، گزینه جانشینی وی پس از مرگ برادر بزرگ‌تر را در اذهان عمومی ترسیم می‌كند.

گزارش: محسن صالحی‌خواه

کد N613392