ترند:

باکو و تهران برای مبارزه با گروه‌های افراطی همکاری‌های دینی خود را افزایش می‌دهند

سازمان فرهنگ و ارتباطات,دين

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ایران گفت: متأسفانه استفاده‌های نابجای برخی افراد و قرائت‌های ناصحیح از دین باعث شده که مسائل تکفیری و افراطی و خشونت‌آمیز در منطقه ما ایجاد شود.

وی گفت: ضرورت دارد که همکاری‌های دینی ما، با یکدیگر نزدیک باشد، با نزدیکی همکاری‌های دینی می‌توانیم در برابر گروه‌های افراطی ایستادگی کنیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، ابوذر ابراهیمی ترکمان که به دعوت مبارز قربانلی رئیس کمیته دولتی دینی آذربایجان به باکو سفر کرده است در گفت‌وگو با خبرگزاری ترند با اعلام این که جمهوری آذربایجان از نظر ما یک کشور بسیار بزرگ و دارای فرهنگ غنی و مردمی فرهنگی است، گفت: روابط فرهنگی برای ما با کشور آذربایجان در اولویت قرار دارد. گسترش روابط فرهنگی با آذربایجان را به سود دو کشور می‌دانیم. ما نیاز داریم به این که با هم همفکری‌های خوبی داشته باشیم. به دلیل این که سرنوشت ما مشترک است و ما باید این را درک بکنیم که مشکلات کوچک گذشته نباید مانع پیشرفت آینده بشود. مشکلات کوچک گذشته را باید حل کرد، اما نسبت به آینده باید با دید باز حرکت کرد.

ابراهیمی‌ترکمان با اشاره به این‌که مسأله افراط گری در این منطقه مسأله‌ای است که مسأله هر دوی ما محسوب می‌شود و اگر ما نتوانیم در برابر اینها ایستادگی بکنیم هر دو ضرر خواهیم کرد، گفت: همه نظرات ما منطبق با یکدیگر بوده هیچ اختلاف نظری نداشتیم.

وی افزود: در جمهوری اسلامی سال‌هاست درباره مسائل تکفیری‌ها کار و مطالعه شده و کتاب‌های زیادی نوشته شده است. در واقع شیوه‌های عملی خوبی در ایران به کار برده‌ایم، اینها تجربیاتی است که قابل انتقال است و از طرف دیگر ما می‌توانیم همایش‌های مشترکی را برگزار کنیم با کمیته دینی آذربایجان در زمینه‌های مختلف.

ابراهیمی ترکمان گفت: معتقدیم دینی که پیامبر اسلام (ص) برای ما آورده دین رحمت است. این دین هیچ وقت نمی‌تواند دستور به قتل و کشتار انسان‌های بی گناه بدهد آن هم فقط به صرف این که عقیده آنها با ما مخالف است. «گروه‌هایی که به وجود آمده‌اند گروه‌هایی هستند که قرائت‌های خودشان و افکار خودشان را به نام دین مطرح می‌کنند. به هیچ وجه این دین در این جهت گام برنمی‌دارد که دستور کشتار و خشونت گری بدهد. ما باید ابتدا مردم خودمان و جوانان خودمان را آشنا بکنیم و بیان کنیم آن چه که آنها می‌گویند مسأله دینی نیست، مسأله سیاسی است.»

وی گفت: پشت سر این قضایا مسائل سیاسی است و آنها به عنوان بازیچه در دست قدرت‌های بزرگ افتاده‌اند. دلیلش هم این است که می‌بینید که تمام قدرت‌های بزرگ جمع شده‌اند و می‌خواهند یک شهر کوچکی مثل کوبانی را از دست آنها آزاد کنند. هیچ کس نمی‌تواند باور کند که کشورهای بزرگ نتوانند این کار را بکنند. کشورهایی که در عصر ما ادعا می‌کنند همه کارها برای آنها آسان است. چطور می‌شود که آزاد کردن یک شهر کوبانی از دست یک گروه بی ریشه و یک گروه کوچک برای شان امکان پذیر نیست. قطعا دست‌های سیاسی پشت سر این کارها هست.

وی افزود: ما باید مردم خودمان را با این مسائل آشنا بکنیم و آنها دقیقا مطلع بشوند که آن چه که وجود دارد و از دین آبا و اجداد خودمان به ارث برده‌ایم دین صلح، صفا، مهر و محبت است. نباید داشته‌های خودمان را در برابر ظواهر دروغین دیگران کم بشماریم. داشته‌هایی که ملت آذربایجان دارند در آداب و رسوم و دین و داشته‌هایی که ملت ایران دارند این داشته‌ها ثروت بزرگی است که گذشتگان ما برای ما به یادگار گذاشته‌اند و نباید آنها را نادیده بگیریم.

ابراهیمی‌ترکمان رسانه‌های کشورهای اسلامی را به کنار گذاشتن مسائل کوچک و اختلاف بر انگیز فراخواند و گفت: الان وقتی نیست که ما بخواهیم به مسائل شخصی و اختلافی کوچک خودمان بپردازیم. این مسائل شخصی و کوچک همیشه بوده و خواهد بود. اما آنچه که مهم است هدف بالاتر و مشترکی است که ما امروز داریم که نباید این هدف را کوچک ببینیم.

وی گفت: رسانه‌ها متوجه این مسائل باید باشند که الان خطر بزرگی در منطقه وجود دارد و ممکن است دود آتشی که بر افروخته‌اند به چشم همه ما برود. بنابراین همه ما باید تلاش بکنیم که اختلافات کوچک و بی اهمیت خودمان را کنار بگذاریم و به روشنگری نسل جوان خودمان بپردازیم.

وی افزود: با توجه به این که جهان به سرعت در حال تغییر است ما باید با تغییرات جهان، خودمان را وفق بدهیم تا بتوانیم استراتژی‌های خودمان را در مقابله با اتفاقاتی که می‌افتد به سرعت تغییر بدهیم.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ایران گفت: من از آقای مبارز قربانلی رئیس کمیته دولتی دینی آذربایجان دعوت کرده‌ام که به تهران سفری داشته باشند تا بتوانیم این همکاری‌ها را گسترش بدهیم و ان‌شاءالله در آینده روابط ما در این حوزه، روابط بر اساس احترام متقابل باشد.

ابراهیمی‌ترکمان از امضای پروتکل همکاری‌های دینی بین دو کشور در آینده نزدیک خبر داد و گفت: قرار شد کارشناسان دو طرف بررسی بکنند و ان‌شاءالله در سفر مبارز قربانلی به ایران پروتکل همکاری‌های دینی بین دو کشور امضاء خواهد شد.

در رابطه با برگزاری هفته‌های فرهنگی ابراهیمی ترکمان گفت: آمادگی داریم هر وقت دولت آذربایجان خواست هفته‌های فرهنگی خودش را در هر کجای ایران برگزار بکند زمینه را فراهم بکنیم.

وی افزود: دولت آذربایجان تا به امروز زمینه‌های خوبی را برای فعالیت‌های فرهنگی ما فراهم کرده و من از مسئولین دولت آذربایجان تشکر می‌کنم.

وی گفت: ان‌شاءالله سال بعد هفته‌های فرهنگی دو کشور به صورت متقابل برگزار خواهد شد. آمادگی داریم هفته‌های فیلم ایران را در آذربایجان و هفته‌های فیلم آذربایجان را در ایران برگزار کنیم. برای نمایشگاه‌های مختلف و شرکت در اجلاس‌های هم دیگر آمادگی داریم. در حوزه روابط فرهنگی ایران و آذربایجان هیچ مانعی وجود ندارد.

انتهای پیام

کد N613386