آیت‌الله نوری‌همدانی:

کشور با کمبود روحانی مواجه است

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي نوري همداني,جامعه مدرسين

آیت‌الله نوری‌همدانی گفت: مساجد فراوانی در کشور بدون امام جماعت هستند و عرصه‌های دیگری نیز وجود دارد که نیازمند حضور روحانی است، از این رو لازم است طلاب و فضلای حوزه نسبت به این کمبود، احساس مسئولیت بیشتری داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید در دیدار رئیس و اعضای هیئت رئیسه مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اظهار کرد: از گذشته، علمای اسلام در مدیریت حوزه با اقدام جدی و از روی دلسوزی و خیرخواهی کوشا بودند.

وی با تأکید بر این‌که «مسئولان حوزه باید مانند پدری مهربان برای امور طلاب وقت بگذارند» تصریح کرد: در حوزه باید درس‌های اخلاق با حضور صاحبان نفس و متخلقین به اخلاق اسلامی همواره برقرار باشد و طلاب و فضلای حوزه نیز در آن شرکت کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از حوزه‌نیوز، این مرجع تقلید با بیان این‌که «بزرگان حوزه از گذشته نسبت به برپایی و شرکت یافتن فضلای حوزه در درس‌های اخلاق تأکید داشتند» افزود: علم ما باید با اخلاق توأمان باشد، از این رو لازم است همه حوزویان در جلسات اخلاقی شرکت کنند.

وی، طبقه بندی طلاب را از ضروریات حوزه دانست و گفت: در طلاب استعدادها و توانایی‌های زیادی وجود دارد که حوزه باید آن‌ها را شناسایی و بر توانایی‌های آنها سرمایه‌گذاری کند، این مسئله در سیره علمای بزرگ اسلام بود که نسبت به شاگردان خود شناخت کامل داشتند و از توانایی‌های آنها در زمینه‌های مختلف در راستای نشر تعالیم اسلامی بهره‌مند می‌شدند.

آیت‌الله نوری‌همدانی، نظم و ضرورت وجود آن در حوزه را ضروری دانست و ادامه داد: مسئله دیگر در حوزه، ضرورت تربیت علمای اهل قلم و آشنا با ادبیات است، امروزه فضلایی در حوزه حضور دارند که در عین توانایی‌های علمی فراوان، در نگارش کتاب‌ها و مقالات علمی، توانایی بالایی ندارند؛ لازم است این‌ها در محضر اساتید مربوطه شرکت کنند و دست به قلم شوند.

وی، تعهد انقلابی در میان حوزویان را مسئله‌ای حیاتی ذکر کرد و گفت: زمان ما، زمان خاصی و نگاه به حوزه نیز بر اساس شرایط خاص زمانی، نگاه خاصی است، از این رو لازم است طلابی در حوزه تربیت شوند که نسبت به نظام اسلامی و انقلاب، تعهد داشته باشند؛ چراکه حوزه خاستگاه انقلاب است و همین مسئله، وظیفه سنگینی بر دوش حوزه قرار داده است.

این مرجع تقلید در پایان خاطرنشان کرد: نظر مقام معظم رهبری این است که یک فکر واحد در حوزه حاکم باشد که لازمه تحقق این مطالبه، وجود همفکری و تعامل میان اساتید حوزه است تا فکر انقلاب، فکر اسلام، فکر تبلیغ، فکر دعوت مردم و...، در تمامی حوزه یکپارچه و تأثیرگذار باشد.

انتهای پیام

کد N613292