ابراهیمی‌ترکمان در دیدار با رئیس کمیته دینی آذربایجان:

اشتراکات دینی و فرهنگی عامل پیوند ایران و آذربایجان است

جمهوري آذربايجان,سازمان فرهنگ و ارتباطات,دين

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در دیدار با مبارز قربانلی، رییس کمیته دولتی در امور دینی جمهوری آذربایجان گفت: اشتراکات فراوان دینی و فرهنگی ملت‌های دو کشور، عامل پیوند روابط دینی و فرهنگی بین دو ملت ایران و آذربایجان است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمهوری آذربایجان با اشاره به اشتراکات فراوان فرهنگی و دینی ملت‌های دو کشور، اظهار امیدواری کرد که روابط فرهنگی و دینی بین ایران و آذربایجان، بیش از پیش گسترش یابد‌.

وی در ادامه با اشاره به آموزه‌های دینی و احادیث نبوی، به نقش مخرب گروه‌های تکفیری در ایجاد اختلاف بین ملت‌ها و کشورهای اسلامی اشاره کرد و گفت: وجود گروه‌های افراطی برای هر کشوری خطرناک بوده و چهره رحمانی اسلام را خدشه‌دار می‌کند.

ابراهیمی‌ترکمان، اراده رؤسای جمهور دو کشور را برای ارتقاء و توسعه روابط همه‌جانبه کشورمان با آذربایجان یادآور شد و گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی آمادگی دارد در چارچوب عزم روسای جمهور دو کشور، روابط فرهنگی با آذربایجان را توسعه دهد.

مبارز قربانلی نیز سفر رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به آذربایجان را بسیار مثبت ارزبابی کرد و گفت: سفر ماه گذشته دکتر روحانی، رئیس جمهور ایران به باکو، فصل جدیدی از روابط را برای دو کشور به ارمغان آورد. امیدوارم که ادامه این سفرها، بتواند به ارتقاء سطح روابط دو کشور، منجر شود.

وی به اشتراکات فراوان فرهنگی و مذهبی بین دو کشور نیز اشاره کرد و گفت: ایران جزو اولین کشورهایی بود که استقلال جمهوری آذربایجان را به رسمیت شناخت و این موضوع برای همیشه در اذهان ما باقی خواهد ماند.

رئیس کمیته دولتی در امور دینی جمهوری آذربایجان با اشاره به اشتراکات متعدد فرهنگی و دینی دو کشور، فیلم‌های ایرانی به نمایش در آمده در جمهوری آذربایجان را بسیار تأثیرگذار عنوان کرد و خواستار همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با کمیته امور دینی در این زمینه شد.

بر اساس این گزارش، محسن پاک‌آیین، سفیر جمهوری اسلامی ایران در باکو، حجت‌الاسلام والمسلمین اجاق‌نژاد، نماینده ولی فقیه و ابراهیمی‌نائید، رایزن فرهنگی ایران در آذربایجان نیز در این دیدار حضور داشتند.

ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در سفر خود به آذربایجان، بر مزار حیدر علی‌اف، رییس جمهور سابق و شهدای استقلال این کشور حاضر و با اهدای تاج گل، به مقام آنان ادای احترام کرد.

انتهای پیام

کد N613259