کنفرانس افغانستان در لندن پایان یافت

کنفرانس افغانستان در لندن با تجدید تعهد کشورهای شرکت‌کننده پایان یافت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این کنفرانس بیش از هفتاد کشور و نهاد بین‌المللی با هدف تجدید تعهدات مالی و سیاسی از این کشور شرکت کردند.

محمد اشرف غنی و عبدالله عبدلله، رهبران دولت وحدت ملی افغانستان و تنی چند از مقامات ارشد این کشور شرکت کردند. مقامات افغانستان در این اجلاس طرح‌های این کشور برای اصلاحات را ارائه دادند.

رییس جمهوری افغانستان از جامعه بین‌الملل خواست تا با پایان ماموریت این کشورها در افغانستان، کشورش را رها نکنند.

تا کمتر از یک ماه دیگر ماموریت ۱۳ ساله ایساف در افغانستان رسما به پایان می‌رسد و کابل مصمم است تا در رویارویی با مشکلات عدیده‌ای که ثبات کشور را تهدید می‌کند، تنها نماند.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس، نواز شریف، نخست وزیر کشور پاکستان، ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان و بسیاری دیگر از مقامات ارشد کشورهای جهان در این گردهمایی شرکت کردند.

کشورها و سازمان‌های شرکت کننده کنفرانس لندن برای بازتعریف رابطه افغانستان و جامعه جهانی، تعهدات خود نسبت به این کشور را تجدید کردند.

برخی از کشورها، مانند آمریکا اعلام کردند که سعی می‌کنند سطح کمک و همکاری‌شان با دولت جدید افغانستان، از سال ۲۰۱۵ به بعد هم، به سطح فعلی خود ادامه یابد، و بعضی دیگر از کشورها مانند چین و قزاقستان، تعهدهای جدیدی برای کمک ارائه کردند.

نخست وزیر انگلیس نیز در سخنانی گفت که کشورش و جامعه جهانی افغانستان را تنها نخواهند گذاشت.

رئیس جمهوری افغانستان به حاضران در کنفرانس گفت: اینجا آمده‎ایم که بگوییم حالا ما متحدیم و به ما کمک کنید. ما توافقنامه‌های امنیتی را امضا کردیم، پرونده کابل‌بانک را گشودیم و دادگاه عالی در یک ماه آینده این پرونده را نهایی خواهد کرد. در مواجهه با مشکلات درنگ نکردیم، مشکلات را می‌دانیم و می خواهیم آن را حل کنیم.

غنی همجنین افزود: فقر شدید کماکان دامن‌گیر افغانستان است، فقر از عوامل بی‌ثباتی است، عامل تولید مواد مخدر است، باید به فقر زدایی به عنوان معضل اصلی تمرکز کنیم، اصلاحات دولت ما طوری پیش خواهد رفت که هرکسی بتواند کاری داشته باشد عرضه خدمات برای ما بسیار مهم است.

وی از شرکای بین‌المللی این کشور خواست با آنها همکاری کنند، تا بتوانند یک سیستم پاسخگو و کارا ایجاد کنند. او گفت که افغانستان توانایی‌های بالقوه زیادی دارد.

غنی در پایان سخنان خود بار دیگر از نخست وزیر انگلیس به خاطر برگزاری کنفرانس قدردانی کرد.

انتهای پیام

کد N613240