دیدار روسای مجالس ایران و پاکستان/ تاکید بر تحکیم امنیت و آرامش در مرزهای دو کشور

ایسنا نوشت:

روسای مجالس ایران و پاکستان طی تفاهمنامه‌ای توافق کردند با همکاری یکدیگر برای تقویت و تحکیم امنیت و آرامش در مرزهای دو کشور سازوکارهای قانونی لازم را اتخاذ کنند.

به گزارش ایسنا از اسلام آباد، این تفاهمنامه که در 13 بند مورد توافق قرار گرفته است به شرح زیر می‌باشد:

1 - طرفین ضمن تاکید بر اهمیت تقویت مناسبات ملی و پارلمانی دو کشور به عنوان عامل موثری در تحکیم روابط دولت‌ها و نیز برقراری و توسعه ارتباطات بین کمیته‌ها و کمیسیون‌های مجالس دو کشور که در امور سیاست خارجی، امنیت، امور مرزی، اقتصاد، حقوق، آموزش و فرهنگ فعالیت دارند همچنین ارتباط مستمر گروه‌های دوستی پارلمانی در مجالس دو کشور را در این راستا موثر برشمرده و بدین منظور تبادل دوره‌ای هیات‌ها میان دو طرف را با توجه به قوانین و ضوابط مربوط طرفین مورد تشویق قرار دادند.

2 - طرفین با نظرداشت اهمیت توسعه همکاری‌های بلندمدت در چارچوب علائق و مشترکات تاریخی و فرهنگی، گسترش مناسبات فیمابین در ابعاد مختلف اقتصادی، سیاسی و امنیتی را مهم برشمرده و ضمن تاکید بر نقش مجالس دو کشور، در پشتیبانی قانونی و حقوقی مسائل مربوط به این همکاری‌ها توافق نمودند.

3 - طرفین علاقه‌مندی خود را برای هماهنگی و همکاری مجالس دو کشور در مجامع بین‌المللی نظیر اتحادیه بین‌المجالس جهانی، اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی، مجمع مجالس آسیایی، مجمع مجالس کشورهای عضو سازمان اقتصادی و سایر نهادهای پارلمانی منطقه‌ای با هدف اتخاذ مواضع مشترک در قبال موضوعات مهم بین‌المللی اعلام داشتند.

4 - با توجه به تجربیات خوب پارلمانی دو کشور، طرفین در خصوص انتقال این تجربیات به یکدیگر و تبادل اطلاعات و توانمندی‌ها در جهت تقویت مدیریت پارلمانی و شیوه قانونگذاری و نوسازی آنها از طریق برگزاری نشست‌های منظم کارشناسی میان مدیران توافق کردند.

5 - طرفین پیرامون تبادل اطلاعات و تجارب بین‌المجالس دو کشور در رابطه با تدوین و تصویب قوانین مربوط به تسهیل در سرمایه‌گذاری، مراودات مرزی، معاضدت قضایی و همکاری‌های تجاری و گمرکی توافق کردند.

6 - طرفین توافق نمودند تمهیدات لازم را برای همکاری مراکز تحقیقاتی و پژوهشی دو پارلمان و انجام تحقیقات و پژوهش‌های مشترک درباره موضوعات مورد علاقه اتخاذ کنند.

7 - طرفین مرزهای دو کشور را مرز دوستی و برادری دانسته و اقدامات پاره‌ای عناصر تروریست و معاند دو ملت را برای ایجاد ناامنی در این مرزها محکوم می‌کنند و توافق کردند با همکاری یکدیگر برای تقویت و تحکیم امنیت و آرامش در مرزهای دو کشور مشترکا تمهیدات و سازوکارهای قانونی لازم را اتخاذ کنند.

8 طرفین به عنوان روسای مجالس دو کشور مسلمان در منطقه مهم و راهبردی جنوب و غرب آسیا ضمن حساس برشمردن تحولات منطقه‌ای و تاکید بر ضرورت تبادل نظر و رایزنی مستمر میان دو کشور در راستای تحکیم صلح، ثبات و امنیت در منطقه خواستار احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت کشورهای منطقه شدند.

9 - روسای مجالس دو کشور توافق کردند به منظور پیگیری توسعه روند مناسبات پارلمانی و ایفای نقشی فعال در زمینه گسترش دیپلماسی پارلمانی، منطقه‌ای و بین‌المللی سالانه یک بار در پایتخت‌های دو کشور تشکیل جلسه دهند.

10 - طرفین با تاکید بر وجود دغدغه‌های مشترک در زمینه گسترش پدیده شوم تروریسم، قاچاق موادمخدر و ناامنی در منطقه حمایت خود را از گسترش همکاری‌های امنیتی در راستای ایجاد امنیت پایدار در منطقه اعلام داشته و توافق کردند مجالس دو کشور در این زمینه تبادل نظر و گفت‌وگو کنند.

11 - طرفین با بررسی وضعیت جهان اسلام تاکید کردند که همه کشورهای اسلامی باید از امکانات خود در جهت تقویت هر چه بیشتر گفت‌وگوی مستقیم مسلمانان با یکدیگر بهره گیرند، امری که می‌تواند مانع از تحقق اهداف دشمنان امت اسلامی در ایجاد حساسیت‌های مذهبی طایفه‌ای شود. در این راستا توافق شد که طرفین تلاش لازم را برای تقویت مراودات اندیشمندان و علمای دینی دو کشور از جمله روحانیون مجالس دو کشور به عمل آورند.

12 - روسای مجالس دو کشور ایجاد اختلاف و نزاع میان پیروان مذاهب اسلامی و حمله به پیروان مذاهب اسلامی و مراکز دینی آنها را محکوم کرده و آن را در راستای تضعیف موقعیت و توان جهان اسلام می‌دانند و توافق کردند که تمهیدات مناسب برای جلوگیری از انجام این وقایع تاسف‌بار را پیشنهاد کنند.

13 - هر دو رییس مجلس به توافق رسیدند که برای ارتقای بیشتر اتحاد و هماهنگی بین امت اسلامی همکاری کنند و نیروهای خارجی را که درصدد به خطر انداختن این اتحاد تحت عنوان مذهب یا قوم‌گرایی هستند دفع کنند.

 

2323

کد N613079