نماینده مشهد: تفریحگاه‌های بزرگ باعث غفلت زائران نشود

مشهد

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی گفت: محوریت ساخت مراکز و تفرجگاه‌ها باید نسبت به حرم امام رضا(ع) در یک راستا باشد تا زائران را از هدف خود دور نکند؛ چراکه تفریحگاه‌های بزرگ باعث غفلت زائران می‌شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، امیر حسین قاضی‌زاده در بزم اندیشه که در موسسه جوانان آستان قدس رضوی برگزار شد، ادامه داد: حضور زائران اعم از داخلی و خارجی در سال‌های اخیر رشد بسیاری داشته است و در خصوص حجم عظیم زائران، گفتمانی را در بین نمایندگان و مسئولان مشهد انجام داده‌ایم.

وی با بیان این‌که «مشهد اقتصاد قدرتمندی ندارد»، خاطرنشان کرد: قسمتی از دلایل این مشکل مهاجرت بسیار زیاد افراد با سطح درآمد متوسط به پایین به این شهر است. ما نمی‌توانیم با اخذ عوارض از مردم، هزینه زائرین را پرداخت نماییم؛ باید در این راستا دولت کمک نماید و تا مانند دولت گذشته آستان قدس را متولی هزینه زائران تلقی نکند. از منابع وعوارضی که در استان خراسان از مسافرین گرفته می‌شوند تنها یک سوم آن برای خود استان هزینه می‌شود.

وی با بیان این‌که «جمهوری اسلامی دارای ماهیتی ایدئولوژیکی و مکتبی است»، توضیح داد: ریشه این ماهیت از برکت هجرت امام رضا(ع) به ایران بوده است.

نماینده مردم مشهد در مجلس گفت: اگر امروز جامعه ایران ادعای تمدن‌سازی دارد، باید نیازهای خود را پیاده‌ کند و شهر مشهد را به مدینه فاضله‌ای تبدیل کند که تمام ملل دنیا این مکتب را بشناسند.

وی خاطرنشان کرد: زائری که برای زیارت می‌آید باید با معرفت و بصیرت بیشتری مشهد را ترک نماید؛ زائری که می‌آید و مشکلات سطح شهر را متحمل می‌شود زیارتی سوری انجام می‌دهد و به امام رضا(ع) به چشم یک حل کننده مسائل مادی می‌نگرد، البته این‌گونه هم هست ولی باید از تراز بالاتری به ایشان نگریست.

وی اظهار کرد: جمهوری اسلامی باید از حجم زائران امام رضا(ع) استفاده نماید و در جهت تفکر صحیح حرکت نماید. در راستای تمدن‌سازی نباید برخی بگویند «این مسئله به ما ربطی ندارد».

وی گفت: حکومت اسلامی ایران برای فرهنگ تشکیل شده است و این تفاوت اعظم آن با دیگر انقلاب‌هاست. اگر به آن نگاه نشود مشکلات بسیاری به وجود می‌آید.البته باید گفت زمانی هم که برای یک فرهنگ اعتقادی وجود نداشته باشد عمل هم در آن کمرنگ می‌شود.

قاضی‌زاده افزود: در مسیر اجرای طرح زیارت مشکلاتی وجود داشت؛ اعم از نگاه متفاوت مدیران به این موضوع و وجود برخی سازمان‌هایی که می‌خواستند از هزینه طرح زیارت برای کسری بودجه خود استفاده نمایند.

وی خاطرنشان کرد: موضوع زیارت موضوع بین‌المللی است و باید افرادی با سطح تفکر بین‌الملل در این امر کنار یکدیگر حضور پیدا کنند، می‌توان از طرح زیارت مبانی فکری و عملی را برای مردم شهر و دنیا پیگیر شد.

وی با بیان این‌که «وظیفه نمایندگان اجرا نیست و باید مواردی را که پیگیری می‌کنند را بیان کنند» اظهار کرد: با طرح اقتصادی عنوان شده برای حاشیه حرم مقدس رضوی مخالف هستیم زیرا این طرح باعث می‌شود حج فقرا به حج اغنیاء تبدیل شود.

انتهای پیام

کد N612997