در دیدار با رئیس کمیسیون سیاست خارجه ایتالیا،

لاریجانی: ایتالیا می‌تواند نقش مهمی در فعال شدن مجدد گفت‌وگوهای ایران و اروپا داشته باشد

ايتاليا

دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه دیدارهای دوجانبه خود در ایتالیا با سناتور کازینی رئیس کمیسیون سیاست خارجه مجلس سنای ایتالیا دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، محمد جواد لاریجانی در این دیدار ایران را با ثبات‌ترین کشور منطقه دانست که توانسته است در برابر طوفان حوادث ناگوار مربوط به تروریسم تکفیری و سلفی ایستادگی کند و حتی به کشورهای همسایه خود از جمله عراق نیز یاری رساند.

لاریجانی در ادامه حل بحران سوریه را صرفا از طریق رجوع مستقیم به آراء و نظر مردم سوریه دانست و گفت: هر مسیر غیر دموکراتیکی منجر به گسترش تروریسم و وخیم‌تر شدن اوضاع در این کشور و سایر کشورهای منطقه می‌شود و کشورهای منطقه و خصوصا ایتالیا و اتحادیه اورپا نباید اجازه دهند در این مسیر هیچ گروه تروریستی تقویت شود و همه آنها باید نقش مهمتری را در این زمینه ایفاء کنند.

دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران نقش بسیار مهمی در حفظ ثبات و امنیت منطقه دارد گفت: این کشورهای غربی هستند که به ایران نیاز دارند و نیاز آنها به تعامل با ایران بیشتر از نیاز ما به آنها است چرا که تروریسم در حال گسترش سلفی تکفیری دیر یا زود دامن غربی ها را هم خواهد گرفت.

لاریجانی سیاست ایران را همکاری، مشارکت و تعامل سازنده با همه کشورهای جهان دانست و گفت: ما گفت‌وگو می کنیم و از همه تجربیات ارزنده فرهنگ‌های مختلف استفاده می‌کنیم اما هرگز تن به تحمیل و زورگویی نمی دهیم.

لاریجانی با مهم خواند موضوع حقوق بشر برای جمهوری اسلامی ایران گفت: غربی‌ها ایران را بر خلاف رویه‌های سازمان ملل مجزا کرده و بر روی مسائل داخلی آن تبلیغات ظالمانه، متعصبانه و جانبدارانه به راه انداخته اند در حالیکه بر روی همه جنایت ها و موارد نقض حقوق بشر کشورهای همسو با خود در منطقه و سایر مناطق جهان بسته اند.

دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به اینکه در زمینه حقوق بشر از طریق تبلیغات و هجمه های رسانه ای و تبلیغات یکسویه به هیچ نتیجه نمی توان رسید خواستار اقدام از طریق بحث و تبادل نظر در این زمینه ها شد و گفت: ما معتقدیم گفت‌وگوها با اتحادیه اروپا مجددا باید فعال شود و در این زمینه ایتالیا بعنوان رئیس اتحادیه اروپا می‌تواند نقش مهمی ایفا کند.

سناتور کازینی نیز در این دیدار ضمن استقبال از هیأت عالیرتبه حقوق بشری وقضایی جمهوری اسلامی ایران گفت: گفتگو و توسعه همکاری‌ها بهترین راه برای درک متقابل و رسیدن به نتایج ملموس در همه زمینه ها خصوصا مسائل مربوط به سیاست خارجه است.

کازینی با اشاره به نقش کلیدی ایران در حفظ صلح و ثبات در منطقه از مصوبه جدید سنای این کشور درباره سوریه سخن گفت که بر اساس آن بحران سوریه صرفا از طریق راه حل سیاسی و گفت‌وگو با همه طرف ها باید حل و فصل شود.

رئیس کمیسیون سیاست خارجه سنای ایتالیا گفت: گفت‌وگوهای سیاسی با ایران باید به صورت باز و خیلی جدی پیگیری شود چرا که رابطه ما با ایران از اهمیت خاصی برخوردار است.

کازینی از ایفای نقش مثبت و سازنده ایران در خصوص بحران داعش و بهره‌گیری از توان همه طرف‌های عراقی برای جلوگیری از گسترش نفوذ این گروه تروریستی قدردانی کرد .

رئیس کمیسیون سیاست خارجه سنای ایتالیا در پایان ابراز امیدواری کرد با سرعت گرفتن گفتگوهای سازنده میان دو کشور، روابط فی مابین به بهترین شکل گسترش یابد.

انتهای پیام

کد N612646