رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

امام خمینی(ره) فلسفه فقه را ایجاد کرد

امام خميني ره ,فلسفه

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، با بیان این‌که «امام راحل را می‌توانیم موسس فلسفه فقه بدانیم»، گفت: امام خمینی(ره) حکومت را فلسفه فقه می‌دانستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه قم، آیت‌الله علی‌اکبر رشاد در همایش ملی فلسفه فقه در قم اظهار کرد: علوم مدیریت، سیاست و فقه و ... دارای الگویی ثلاثی است؛ یا سنتی‌اندیشی، یا متجدد و یا مجدد است.

وی ادامه داد: جریان مجدد در مقام آن است که با تکیه بر میراث معرفتی سلف خود تاسیس اساس کند و میراث‎گذار باشد و معرفت را به پیش ببرد.

وی با بیان این‌که «معرفت‌شناسی در دهه 20 شمسی در ایران نضج گرفت» اظهار کرد: این معرفت‌شناسی در عرصه‎های مختلف تفسیر و مدیریت و ... دستاوردهای زیادی داشته است که نمونه آن و پیشگام فلسفه علامه طباطبایی با ایجاد مکتب نوصدرایی است. از برکت این فعالیت‎ها امروز 40 فلسفه مضاف در پژوهشگاه در دست بررسی است و از چند مقاله تا چند کتاب در این رشته‎ها تالیف شده است.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: طلایه‎دار ضلع فقهی معرفت‌شناسی نوین امام خمینی(ره) بودند که فقه نوبنیاد را بنیاد نهاد و بانی ضلع الهیات نیز شهید مطهری بود که مؤسس الهیات جدید بود و تحولی ایجاد کرد که با تلاش‎های علمی خواجه نصیر طوسی قابل قیاس است.

وی ادامه داد: امام(ره) را می‎توان مؤسس فلسفه فقه دانست؛ اگرچه خود ایشان این تعبیر را به کار نبرده و رویکردی هم براین نداشتند اما انقلاب اسلامی و بیانات و آثار ایشان موید این مطلب است. امام حکومت را تمام فلسفه فقه می‎دانستند و با این نگاه که در قالب شعار نمی‌گنجد انقلاب را تاسیس کردند زیرا فقه قانون است و قانون چارچوب زیست و فقه نیز آمده است تا چارچوب زیست انسان در زندگی اجتماعی را تبیین و تعریف کند.

وی نظریه خطابات قانونی را در چارچوب اجتهاد زمان و مکان که امام(ره) آن را بیان کرد دانست و تاکید کرد: نقش زمان و مکان در اجتهاد از مقولاتی است که در فقه بسیار موثر است و امام برای آن جایگاه خاصی قائل بودند.

انتهای پیام

کد N612608