معترضان به حکم دادگاه در نیویورک تظاهرات کردند

سیاسی

اعضای هیات‌منصفه دادگاه نیویورک پس از سه ماه تاخیر در صدور حکم «دانیل پانتالئو» مامور پلیس آمریکایی در جریان دستگیری گارنر، وی را از هرگونه اتهام تبرئه کردند.

صدها معترض به حکم هیات منصفه دادگاه مبنی بر تبرئه یك پلیس قاتل دیگر در نیویورك به خیابان‌ها آمدند.

به گزارش ایلنا به نقل از پرنسالاتینا، صدها شهروند نیویورک در اعتراض به حکم دادگاه در پرونده قتل «اریک گارنر» شهروند سیاه‌پوست 43 ساله در میدان «تایمز» جمع شدند.

اعضای هیات‌منصفه دادگاه نیویورک پس از سه ماه تاخیر در صدور حکم «دانیل پانتالئو» مامور پلیس آمریکایی در جریان دستگیری گارنر، وی را از هرگونه اتهام تبرئه کردند.

پانتالئو در هنگام دستگیری گارنر به جرم سیگارفروشی غیرقانونی با قرار دادن بازوی خود بر گلوی وی باعث بیهوشی این سیاه‌پوست آمریکایی مبتلا به بیماری آسم شد و وی در راه انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد.

روشی که پانتالئو در دستگیری گارنر سیاه‌پوست استفاده کرد، در تمامی ایالت‌ها از جمله نیویورک ممنوع اعلام شده بود.

در فیلم دستگیری گارنر سیاه‌پوست که صاحب شش فرزند نیز بود، شنیده می‌شود که وی بارها تلاش می‌کرده است تا به ماموران پلیس بگوید که قادر به نفس کشیدن نیست.

معترضان به قتل گارنر که در هنگام عملیات دستگیری غیرمسلح بوده است، اعضای هیات منصفه را به انجام اقدام‌ نژادپرستانه متهم کرده‌اند.

پزشک قانونی دادگاه نیویورک اعلام کرده بود که گارنر به‌دلیل فشار وارد آمده بر گلو و سینه توسط ماموران پلیس و مشکل بیماری تنفسی خود جان باخته است.

«اریک هولدر» دادستان عمومی آمریکا گفته است که مسئولان بخش عدالت دادگاه عالی در حال انجام تحقیققاتی برای تشخیص هرگونه تخطی به حقوق شهروندی در پرونده گارنر هستند.

برخی از روزنامه‌های نیویورک اعلام کرده‌اند که مقام‌های پلیس خود را برای موج جدیدی از اعتراض‌ها در این شهر آماده می‌کنند.

کد N612545