سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تشریح کرد

لایحه بودجه 1394 با چه ویژگی‌هایی یکشنبه به مجلس می‌رود

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از محاسبه ۷۰ دلاری بهای نفت در بودجه سال ۹۴ خبر داد و گفت: افزایش حقوق و دستمزد کارکنان دولت نیز در سال آینده بر اساس تورم ۱۷ درصد پیش‌بینی شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشججویان ایران(ایسنا) غلامرضا کاتب در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما اظهار کرد: کل بودجه سال 94 دویست و نوزده هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که 8 هزار میلیارد تومان از بودجه سال 93 بیشتر است. افزایش حقوق و دستمزد کارکنان دولت نیز بر اساس تورم 17 درصد پیش بینی شده است.

وی با بیان این‌که «بودجه سال 94 یکشنبه به مجلس ارائه می‌ شود.» گفت: از مجموع 107 ماده ای که درباره احکام بودجه سال 94 در صحن علنی مطرح شد 75 ماده تصویب و 15 ماده به کمیسیون برنامه و بودجه و کمیسیون‌های تخصصی ارجاع شد که هفته آینده در صحن علنی بررسی می‌شود. 20 ماده از احکام بودجه حذف شد اما ممکن است در روند کار بسیاری از احکام تکراری در قالب لایحه ای که دولت آن را ارائه می‌کند حذف شود.

وی درباره بودجه طرح‌های نیمه تمام افزود: این طرح‌ها کشور را با رکود اقتصادی روبرو کرده است. در حالی‌که زمان بهره‌برداری از طرح عمرانی باید سه سال باشد میانگین بهره‌برداری از این طرح‌ها در کشور 12 سال است. برخی طرح‌ها هنوز به بهره‌برداری نرسیده مستهلک می‌شود. 2900 طرح نیمه تمام عمرانی ملی و 35 هزار طرح نیمه تمام استانی وجود دارد که برای اتمام آن‌ها به ترتیب 300 هزار میلیارد تومان و یکصد هزار میلیارد تومان نیاز است.

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یادآور شد: رقم تملک دارایی دولت در بودجه سال 93 سی و هفت هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود که تاکنون 20 هزار میلیارد تومان آن تخصیص داده شده است و پیش‌بینی می‌ شود تا پایان سال 30 هزار میلیارد تومان شود که گام بسیار خوبی است. در سال 91 یازده هزار میلیارد تومان و در سال 92 پانزده هزار میلیارد تومان به طرح های عمرانی اختصاص یافت. رقمی که در این زمینه برای سال 94 در بودجه پیش‌بینی شده 46 هزار میلیارد تومان است که اگر محقق شود کشور از رکود اقتصادی خارج می‌شود. در سال 94 دانشگاههایی که درآمد دارند می‌توانند بر اساس درآمد خود و بر اساس تصویب هیات امنای دانشگاه از بانک‌ها برای تکمیل طرح‌های عمرانی نیمه کاره خود تسهیلات دریافت کنند. البته این تسهیلات سقف دارد و بر اساس میزان درآمد دانشگاه تعیین شده است.

وی بابیان این‌که «9 میلیون نفر در مناطق روستایی ، عشایری و حاشیه شهرها تحت پوشش خدمات درمانی قرار گرفتند» گفت: 4800 میلیارد تومانی که مجلس در بودجه سال 93 برای طرح تحول نظام سلامت تصویب کرد به این بخش اختصاص یافت. بر اساس اعتباراتی که به بخش بهداشت و درمان اختصاص یافته است 65 درصد مردم ایران برای درمان به کلانشهرها مراجعه نمی‌کنند. دولت 1950 شبکه درمانی را تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رساند.

وی با بیان این‌که«50 درصد اعتراض‌ها از شبکه بهداشت ودرمان کاهش یافته است» گفت : 75 درصد مردم جامعه از این بخش رضایت کامل دارند. مردم 35 درصد هزینه درمان خود را پرداخت می‌کردند اما اکنون این رقم به 8 درصد کاهش یافته است.

کاتب افزود: در بودجه سال 94 یک درصد از درآمد مالیات بر ارزش افزوده به بخش درمان اختصاص یافته است. در سال 94 دولت را موظف کرده‌ایم از ورود داروهای غیر ضرور به کشور جلوگیری کند. مجلس دولت را موظف کرد در سال 94 همه بیمه‌ها خدمات یکسانی را به همه مردم ارائه دهند.

وی گفت: برای رونق بخش صنعت و کشاورزی نیز به ترتیب 10 میلیارد دلار و 5 میلیارد دلار برای سرمایه در گردش واحدها نیاز داریم.

وی افزود: مجلس تصویب کرده است در سال 94 ده درصد از صندوق توسعه ملی در بانک‌های عامل سپرده‌گذاری شود و به عنوان سرمایه درگردش واحدهای تولیدی بویژه واحدهای تولیدی صادراتی اختصاص یابد. این میزان از سپرده‌گذاری صندوق توسعه ملی حدود 5 میلیارد دلار است. دولت را موظف کرده‌ایم واحدهای زیان‌ده را منحل یا واگذار کند.

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: بانک مرکزی نیز خط اعتباری برای محصولات راهبردی مانند گندم مشخص ودر اختیار نمایندگان خرید این محصولات قرار دهد تا کشاورزان دغدغه فروش محصولات خود را نداشته باشند.

وی درباره پرداخت مابه التفاوت قیمت تضمینی که دولت اعلام می‌کند با قیمت بازار به تولید کنندگان بخش کشاورزی گفت: دولت در سال 94 موظف به پرداخت این مبلغ است .

وی افزود: برای رونق بخش پژوهش نیز اجازه دادیم همه اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها در شرکت‌های دانش بنیان سهام دار و عضو شوند.

کاتب خاطرنشان کرد: واقعی بودن پیشنهاد دولت در بودجه سال 94 ویژگی شاخص این بودجه است.

انتهای پیام

کد N612375