حادثه در نیروگاه هسته‌ای اوکراین

نخست وزیر اوکراین امروز چهارشنبه اعلام کرد که حادثه‌ای در نیروگاه هسته‌ای زاپوریژی واقع در جنوب شرق اوکراین رخ داده است و از وزیر انرژی این کشور خواست به منظور اعلام جزئیات این حادثه یک کنفرانس خبری برگزار کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر اوکراین اظهار داشت: من اطلاع پیدا کردم که در نیروگاه هسته‌ای زاپوریژی حادثه‌ای رخ داده است.

یاتسنیوک از ولادیمیر دمچیشین، وزیر انرژی جدید اوکراین خواست تا در خصوص اینکه چه زمان این مشکل برطرف خواهد شد شفاف سازی کرده و اعلام کند که به منظور برقراری جریان عادی برق در سراسر اوکراین چه اقداماتی انجام خواهد شد.

خبرگزاری اینترفاکس اوکراین گزارش داد که این مشکل در بلوک شماره 3 نیروگاه هسته‌ای زاپوریژی که یک راکتور هزار مگاواتی است به وقوع پیوسته و کمبود خروجی این نیروگاه سبب وخامت بحران برق در اوکراین شده است.

این خبرگزاری اضافه کرد که انتظار می‌رود این بلوک در تاریخ پنج دسامبر مجددا به جریان برق بازگردد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ولادیمیر دمچیشین، وزیر انرژی اوکراین نیز پیرو دستور نخست وزیر این کشور در کنفرانسی خیری اعلام کرد که حادثه رخ داده در نیروگاه هسته ای زاپوریژی در جنوب شرق اوکراین خطرناک نبوده و این نیروگاه در تاریخ 5 دسامبر فعالیت عادی خود را از سر خواهد گرفت.

دمچیشین در این کنفرانس خبری گفت تهدیدی وجود نداشته و مشکلی در راکتورهای این نیروگاه وجود ندارد. وی خاطر نشان ساخت: این حادثه بر سیستم خروجی برق تاثیر گذاشته و به هیچ وجه به تولید برق آسیب نزده است.

این در حالی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز اعلام کرده که فعلا نمی تواند درباره این حادثه اظهارنظر کند. براساس یک کنوانسیون بین المللی که پس از حادثه سال 1986 در نیروگاه هسته ای چرنوبیل تصویب شد، هر کشوری که در آن یک حادثه هسته ای به نحوی که بر دیگر کشورها تاثیر بگذارد رخ دهد می بایست به آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاع دهد.

انتهای پیام

کد N611877