محمدی ری‌شهری:

روحانیت برای تعمیق معرفت و بصیرت خود و سایرین برنامه‌ریزی کنند

حضرت عبدالعظيم حسني

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) گفت: بسیجی طلبه و دانشگاهی می‌بایست سایر اقشار بسیجی را در کشور به لحاظ تعمیق بصیرت و آگاهی تغذیه کند.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) گفت: بسیجی طلبه و دانشگاهی می‌بایست سایر اقشار بسیجی را در کشور به لحاظ تعمیق بصیرت و آگاهی تغذیه کند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آیت‌الله محمدی‌ ری‌شهری در گردهمایی روحانیون رزمنده و طلاب بسیجی سپاه حضرت سیدالشهداء علیه السلام استان تهران، در بیان محوری‌ترین مسئولیت‌های روحانیت در بسیج گفت: چنانچه در رهنمودهای امام راحل و رهبر معظم انقلاب نیز همواره تاکید شده است، روحانیت باید همواره برای تعمیق معرفت و بصیرت خود و سایر اقشار دیگر برنامه‌ریزی داشته باشد.

رئیس دانشگاه قرآن و حدیث، با استناد به روایتی از حضرت علی (ع) گفت: هیچ کاری و حرکتی نیست که در آن به معرفت و بصیرت نیاز نباشد، زیرا نخستین شرط هر اقدام و کاری «بصیرت» است.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) گفت: مهمترین و برجسته‌ترین ویژگی منتظران واقعی و زمینه سازان حقیقی حکومت جهانی حضرت ولیعصر(عج) که «ان‌شاءالله» در ادامه نظام مقدس جمهوری اسلامی رخ خواهد داد، کمال خرد و معرفت آن منتظران است، چنانچه در روایات معصومین علیهم السلام آمده است، منتظران واقعی حضرت ولیعصر(عج) از همه مردم در زمان‌های دیگر فضیلت بیشتری دارند.

محمدی ری‌شهری گفت: منتظران حقیقی حضرت ولیعصر(عج) از خرد و عقلی برخوردارند که بواسطه آن، غیبت امام(عج) با حضور ایشان، برای آنان تفاوتی نمی‌کند و از « نائب امام » همانگونه تبعیت می‌کنند که از خود امام تبعیت خواهند کرد.

رئیس دانشگاه قرآن و حدیث با بیان این‌که «تکیه گاه اصلی انقلاب مهدوی، معرفت و بصیرت است» با استناد به روایتی از معصومین علیهم‌السلام گفت: منتظران حضرت حجت(عج) با سلاح بصیرت می‌جنگند، یعنی «آگاهی» و «درایت» پشتوانه قدرت و سلاح آنهاست.

وی گفت: بر این اساس باید محرک و عامل حرکت اسلحه بسیجی «معرفت» و «بصیرت» او باشد.

محمدی ری‌شهری همچنین تبلیغ عملی را دومین نکته مهم در عرصه مسئولیت‌های روحانیت در بسیج برشمرد و افزود: روحانی بسیجی نباید صرفاً با زبان، به سایرین رهنمود بدهد، بلکه باید با عمل و رفتار نیز به دعوت دیگران بپردازد.

نویسنده کتاب تبلیغ در قرآن و حدیث با استناد به روایتی از امام صادق(ع) گفت: امام علیه السلام می‌فرماید: که با عملتان، دیگران را به ما اهل بیت دعوت کنید و به نحوی رفتار کنید که شما را به عنوان پیروان ما با حسن سلوک و رفتار خوبی که با دیگران دارید بشناسند و یاد کنند.

محمدی ری‌شهری گفت: بسیجی می‌بایست با رفتار و کردار خود دیگران را به نظام و ولایت فقیه و به شعائر دینی دعوت کند، تا آن دعوت اثر بخش باشد.

وی همچنین از کسب مهارت تبلیغ لسانی به عنوان یکی دیگر از نکات مهم برشمرد و گفت: باید دائماً درصدد باشیم که مهارت‌های تبلیغی را خصوصاً در عرصه‌های زبانی و گفتاری برای جذب و برای امر به معروف و نهی از منکر افزایش دهیم.

محمدی ری‌شهری با تاکید بر اهمیت امر به معروف و نهی از منکر و بیان این‌که «وجوب این فرضیه به دلیل اثر آن است و اگر جایی امر به معروف و نهی از منکر اثر نداشته باشد، وجوب هم ندارد» تصریح کرد: باید در امر به معروف و نهی از منکر مهارت‌های لازم را کسب نماییم و از روش اهل بیت علیهم السلام در این خصوص تبعیت کنیم.

محمدی ری‌شهری، همچنین با استناد به روایتی از معصوم(ع) تصریح کرد: نباید کسی امر به معروف و نهی از منکر کند مگر اینکه از سه خصلت برخوردار باشد و آن سه خصلت « رفق و مدارا در انجام وظیفه امر به معروف و نهی از منکر»، « عدالت در برخورد با فردی که امر و نهی می‌شود» و « آگاهی و بصیرت از آنچه امر یا نهی می‌شود» معین شده است.

وی همچنین با اشاره به سالروز شهادت آیت‌الله سید حسن مدرس گفت: ایشان یکی از بسیجیان برجسته روحانی و بهترین نمونه روحانی بسیجی شناخته می‌شود، از جمله آنانی که حضرت امام (ره)، از خدا می‌خواستند که در صف ایشان محشور شوند و تعبیرشان اینگونه بود که افتخار می‌کنم من هم یک بسیجی باشم، همان‌گونه که خلف صالح امام راحل رهبر معظم انقلاب نیز سرآمد روحانیون بسیجی روزگارماست.

ری‌شهری، همچنین با اشاره به سالروز شهادت میرزاکوچک خان جنگلی، وی را نیز از بسیجیان واقعی در تاریخ مبارزه با قدرت‌های بیگانه و دشمنان برشمرد.

محمدی ری‌شهری گفت: امروز در همه اقشار، بسیجیان عزیز حضور دارند اما به طور قطع انتظار امام(ره) و رهبر معظم انقلاب از قشر طلبه و روحانی قطعاً بیشتر از سایر اقشار است.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) خاطرنشان کرد: یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های بسیجی واقعی یعنی از دنیا گذشتن برای اهداف الهی است و امیدواریم ما هم به صف اینگونه بسیجیان ملحق شویم.

انتهای پیام

کد N611827