اردوغان: دانش‌آموزان ترکیه انیشتین را می‌شناسند اما دانشمندان مسلمان را نه

تركيه,اردوغان

رئیس‌جمهوری ترکیه پس از شکایت از این مساله که دانش‌آموزان کشورش اشخاص برجسته خارجی همچون آلبرت انیشتین را می‌شناسند اما اشخاص برجسته مسلمان یا ترک را نمی‌شناسند، از یک برنامه درسی جدید برای مدارس خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در نوزدهمین شورای آموزش ملی در استان آنتالیا گفت: اگر از دانش‌آموزان بپرسید که انیشتین کیست، هریک از آنها پاسخی به شما می‌دهند. اما اگر از آنها بپرسید که ابن سینا کیست، اکثراً اطلاعی ندارند.

ابوعلی سینا، دانشمند مسلمان قرن یازدهم هجری قمری است که به عنوان یکی از برجسته‌ترین متفکران و نویسندگان عصر طلایی اسلام تلقی می‌شود و در ترکیه به عنوان ابن سینا معروف است.

اردوغان ماه گذشته میلادی به موسسات آموزشی ترکیه دستور داد تا سیاستی را برای تاکید بر توزیع اسلام در علوم و هنر جهانی به کار گیرند که شامل کشف قاره آمریکا توسط ملوانان مسلمان حدود 300 سال پیش از کشف این قاره توسط کریستوف کلمب است.

ادعای اردوغان مبنی براینکه مسلمانان ابتدا قاره آمریکا را کشف کرده و حتی مسجدی در بالای تپه‌ای در کشور کوبا ساخته‌اند، در داخل و خارج از کشور مورد انتقاد و سخره قرار گرفت.

اردوغان در این سخنرانی علاوه بر علوم به فرهنگ محبوب ترکیه پرداخته و ضمن اشاره به یکی از شاعران مشهور ترکیه‌ای از این مساله که دانش‌آموزان نام خوانندگان پاپ خارجی را حفظ هستند اما هرگز به ترانه‌های ارتاش گوش نداده‌اند، انتقاد کرد.

اردوغان با اشاره به اشخاص برجسته در موسیقی کلاسیک ترکیه گفت: ما باید به جوانان تاکید کنیم که آنها می‌توانند به موسیقی بتهون گوش دهند اما باید اتری و دده افندی را نیز بشناسند.

وی افزود: این برنامه درسی باید باعث شود که جوانان ترکیه احساس اطمینان کنند، سیستم آموزشی ملی باید از جوانان در مقابل ضعف و نژادپرستی دفاع کند.

انتهای پیام

کد N611452