معاون سازمان اوقاف:

طرح «تحول موقوفات درمانی» در تهران و قم آغاز شد

وقف,سازمان اوقاف

معاون سازمان اوقاف و امور خیریه از اجرای طرح تحول موقوفات درمانی کشور به صورت آزمایشی در تهران و قم خبر داد.

معاون سازمان اوقاف و امور خیریه از اجرای طرح تحول موقوفات درمانی کشور به صورت آزمایشی در تهران و قم خبر داد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی حاتمی به منویات مقام معظم رهبری و تأکیدات نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف مبنی بر اجرای امینانه نیات واقفان اشاره و اظهار کرد: در حوزه بهداشت، درمان و سلامت، موقوفات متعددی وجود دارد که نیاز به ساماندهی به منظور بهره‌وری بیشتر دارد که در این راستا طرح تحول موقوفات درمانی کشور و رقبات وابسته طراحی شد که برای اجرا نیاز به همکاری مجموعه‌های مرتبط دارد .

معاون اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه اضافه کرد: تفاهم نامه‌ای که این سازمان با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پرشکی و سازمان نظام پزشکی منعقد کرد ذیل همین طرح بوده است.

وی با بیان اینکه سازمان اوقاف بنا دارد به منظور ایجاد زیر ساخت‌های لازم در حوزه درمان، بهداشت و تحقیقات پزشکی نسبت به ساماندهی وضعیت موقوفات درمانی کشور و احیای رقبات آنها، طرح تحول موقوفات درمانی را به اجرا در آورد، تاکید کرد: براساس این طرح معاونت اوقافی، حقوقی و امور مجلس، موظف به اجرای طرح تحول موقوفات درمانی کشور و رقبات وابسته به آن شده است.

حاتمی با اشاره به شروع اجرای طرح تحول موقوفات درمانی کشور بیان کرد: در حال حاضر به دنبال جمع‌آوری آمار و اطلاعات موقوفات حوزه بهداشت و درمان و بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های موقوفه و خیریه هستیم تا طرح ارتقای هر یک از آنها با همکاری مجموعه‌های تخصصی حوزه بهداشت و درمان و خیران آماده شود.

معاون اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه انتشار اوراق وقف را نیز در راستای اجرای طرح تحول موقوفات درمانی کشور دانست و گفت: ساخت دو بیمارستان تخصصی سرطان در استان‌های تهران و فارس، مشارکت در ساخت بیمارستان ویژه سلول درمانی و ناباروری پژوهشگاه رویان در تهران و برنامه ریزی برای احداث بیمارستان ویژه سوانح سوختگی و همچنین بیماران اعصاب و روان از اقدامات اخیر سازمان اوقاف در تحول موقوفات درمانی است.

وی از وجود 500 مرکز درمانی وقفی و خیریه در کشور خبر داد و گفت: برخی از این مراکز بیمارستان‌های بزرگی همچون نبی اکرم، نجمیه، فیروزآبادی، شفا یحیائیان و ... هستند.

وی ادامه داد: برخی از این موقوفات دارای رقبه هستند که باید احیا و درآمد آن در حوزه بهداشت و درمان ورود پیدا کند و برخی نیز فاقد رقبه هستند. اجرای این طرح در تهران و قم به صورت آزمایشی آغاز شده است و کمتر از شش ماه اطلاعات آن جمع‌آوری می‌شود.

انتهای پیام

کد N611401