سخنگوی کمیسیون شوراها:

استانی شدن انتخابات مجلس، انگیزه مشارکت در انتخابات را کاهش می‌دهد

انتخابات مجلس

سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس گفت که استانی شدن انتخابات مجلس باعث کاهش شدید انگیزه مردم و آمار مشارکت در انتخابات مجلس خواهد شد.

دخیل عباس زارع زاده مهریزی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد:‌ استانی شدن انتخابات مجلس چند ضرر بزرگ دارد و من با آن شدیدا مخالفم. این کار هزینه انتخابات را بالا می‌برد و انگیزه مردم برای مشارکت در انتخابات مجلس را خصوصا در شهرستان‌های کوچک پایین می‌آورد.

وی افزود: در صورتی که انتخابات مجلس استانی شود نمایندگان هم انگیزه زیادی برای پیگیری مشکلات جامعه و نیازهای مردم خصوصا در مناطق محروم نخواهد داشت. این اقدام همچنین باندگرایی و گروه‌گرایی را تقویت می‌کند که شدیدا برای کشور مخل و مضر است و باعث می‌شود در بعضی جاها که اکثریت با طیفی از نژاد و مذهب خاصی است گروه خاصی روانه مجلس شوند.

نماینده مردم مهریز و بافق با تاکید بر اینکه استانی شدن انتخابات مجلس انگیزه و آمار مشارکت در انتخابات مجلس را پایین می‌آورد اضافه کرد: ما نمونه لیستی رای دادن را در تهران داریم. اگر میزان مشارکت مردم پایتخت در انتخابات ریاست جمهوری را با مشارکت در انتخابات مجلس مقایسه کنیم می‌بینیم سقف مشارکت مردم تهران در انتخابات مجلس به 500 هزار نفر هم نمی‌رسد در حالی که رای واقعی تهران بیش از 4 میلیون رای است.

زارع زاده با طرح این سوال که چرا 3 و نیم میلیون نفر از شهروندان تهرانی در انتخابات مجلس مشارکت نمی کنند گفت: دلیلش این است که آن‌ها احساس نیازی به نماینده ندارند و لذا در انتخابات مجلس مشارکت نمی‌کنند.

وی با مضر خواندن استانی شدن انتخابات مجلس ابراز امیدواری کرد که عقلانیت نمایندگان بر احساس و عواطفشان حاکم شود و به این طرح رای ندهند.

انتهای پیام

کد N611374