آیت‌الله مکارم‌شیرازی:

کنگره ضدتکفیر در قم، دنیا را علیه تکفیر همصدا کرد

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي مکارم شيرازي,جريان‌هاي تكفيري

آیت‌الله مکارم‌شیرازی گفت: دنیا فهمید که تکفییری‌ها از ما نیستند و نمی‌شود وصله خشونت را به اسلام چسباند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی گفت: دنیا فهمید که تکفییری‌ها از ما نیستند و نمی‌شود وصله خشونت را به اسلام چسباند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید در آغاز درس خارج ‏فقه خود که در مسجداعظم برگزار شد، با اشاره به برکات و نتایج کنگره جریان‌های افراطی و تکفیری از نگاه علمای اسلام که هفته پیش در قم برگزار شد، اظهار کرد: این کنگره آثار بزرگی داشت و خدا عنایت کرد با کمک همه نهادها برگزار شود.

وی ادامه داد: در سوریه و عربستان نیز در نقاط مختلف از این نوع‌ کنگره‌ها برگزار می‌شود که ابتکارش از حوزه علمیه ‏قم مقدسه آغاز شده و مردم یک صدا تنفر خود را در همه جای دنیا از تکفیری‌ها اعلام می‌کنند و این فریاد‌ها جلوی کشتار بی‌گناهان را می‌گیرد.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با بیان این‌که ا«ین کنگره دارای 5 اثر بوده است» تصریح کرد: از جمله برکات این کنگره سنّت حسنه‌ای شد که دیگران اقتباس ‏کردند و امروز در الازهر مصر نیز کنگره ضد تکفیر تشکیل شده و نماینده‌ای از ایران نیز دعوت شده و شرکت کرده است.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی اظهار کرد: دومین ثمره آن، گامی به سوی وحدت اسلامی است بطوری ‏که بیش از 80 کشور سنی و زیدی مذهب همه روی مشترکات تأکید کرده و یک‌صدا بودند، معلوم شد که می‌شود وحدت داشته باشند.

وی به سومین برکت این کنگره اشاره و بیان کرد: دنیا فهمید که تکفیری‌ها از ما نیستند، اسلام ‏دین وحدت، صمیمت و مسالمت می‌باشد و این جنایات از اسلام نبوده و همه گفتند این حرکات از غیر ‏اسلامیان است و نمی‌شود وصله خشونت را به اسلام چسباند، این عیب از دامن اسلام پیراسته شد. ‏

وی افزود: چهارمین ویژگی تاثیر مثبت این کنگره آن است که نیروهای رزمنده، روحیه گرفته و وقتی ببیند این کنگره‌ها تکمیل می‌شود موجب تقویت ‏روحیه رزمنده‌ها می‌شود و در پیشرفت مقاومت اثر می‌گذارد.

این مرجع تقلید در ادامه بیان کرد: این کنگره عمق فرهنگ حوزه علمیه قم را نشان داد، وقتی برگزاری این کنگره را دیدند گفتند فوق انتظار ما بوده و این آبرویی برای حوزه قم است.

انتهای پیام

کد N611289