سخنگوی وزارت امور خارجه در جمع خبرنگاران خبر داد؛

اولین همایش جهان عاری از خشونت در تهران برگزار می‌شود

دولت,سخنگوی وزارت امور خارجه

باید برای چرایی و حل مسئله تکفیری‌ها و افراط‌گرایی٬ برنامه‌ریزی دقیقی انجام شود در غیر این صورت به راه حل درستی نخواهیم رسید.

سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری امروز خود اعلام کرد: در روز گذشته کنگره خطر تکفیری‌ها در جهان اسلام از دید علما در قم و با حضور 83 کشور اسلامی برگزار شد و در آن دیدگاه اندیشمندان جهان اسلام مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مرضیه افخم افزود: پیام این کنگره تعامل کشورهای اسلامی با یکدیگر و دعوت به صلح و دوستی بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه هفته آینده سالروز تصویب مجمع عمومی سازمان ملل به عنوان روز جهانی عاری از خشونت و افراطی‌گری خواهد بود٬ گفت: همانطور که می‌دانید سال گذشته این پیشنهاد از سوی ریئس‌جمهور ایران در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح و مورد تصویب قرار گرفت. بنابراین اولین همایش جهان عاری از خشونت 18 و 19 آذر ماه در تهران و با حضور اندیشمندان و شخصیتهای سراسر جهان برگزار می‌شود.

افخم٬ افراطی‌گری را یکی از تهدیدهای واقعی جهان امروز برشمرد و گفت: باید برای چرایی و حل این مسئله برنامه‌ریزی دقیقی انجام شود در غیر این صورت به راه حل درستی نخواهیم رسید.

وی در خصوص راه آهن سه جانبه ایران ترکمنستان وقزاقستان گفت: این راه آهن امروز با حضور روسای جمهور سه کشور به بهره برداری می رسد و امتداد آن به گرگان خواهد رسید طول این راه آهن 920 کیلومتر است که 85 کیلومتر آن در ایران، 140 کیلو متر در قزاقستان و 700 کیلومتر در ترکمنستان قرار دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد: این راه‌آهن کشورهای مختلف در شمال منطقه را به یکدیگر ارتباط می دهد و باعث رشد ترانزیت در کشور می شود و در زمینه تبادل کالایی نیز آثار خوبی نیز خواهد داشت و علاوه بر این موجب تقویت همکاری های اقتصادی و تجاری بین کشورها خواهد شد.

کد N611157