ربیس جمهور:

راه‌آهن ایران، ترکمنستان و قزاقستان به دریای عمان متصل خواهد شد

حسن روحاني

رییس‌جمهور کشورمان با اشاره به اهمیت افتتاح خط راه آهن میان سه کشور ایران، ترکمنستان و قزاقستان، خاطرنشان کرد: ما امروز گام مهمی در راستای رفع نیازهای منطقه و توسعه کشورهای منطقه برداشته‌ایم، اما این گام، گامی اولیه است و باید آن را تکمیل کنیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس‌جمهور کشورمان در مراسم بهره‌برداری از خط راه‌آهن ایران، ترکمنستان و قزاقستان که با حضور روسای جمهور سه کشور در ایستگاه آک‌یایلا در منطقه مرزی اینچه‌برون برگزار شد، با بیان اینکه مراسم امروز یک مراسم تاریخی و به یاد ماندنی برای کشورهای منطقه به ویژه سه کشور ایران، ترکمنستان و قزاقستان است، اظهار کرد: ‌باید امروز مسرت وصف‌ناشدنی خود را از طرف ملت بزرگ ایران و ملت‌های منطقه به ویژه ترکمنستان و قزاقستان ابراز نمایم.

وی گفت: ما سه کشور ایران، ترکمنستان و قزاقستان گرچه از لحاظ سیاسی دارای استقلال کامل و دارای نظام خاص حکومتی و حقوقی هستیم اما از لحاظ تاریخی، فرهنگی، دینی و اعتقادی به قدری به یکدیگر نزدیک هستیم که شاید نظیر این وحدت و اتحاد و نزدیکی کمتر در تاریخ کشورهای مختلف یافت شود.

رییس‌جمهور با بیان اینکه این زیربنا برای ما دارای اهمیت ویژه‌ای است، خاطرنشان کرد: ملت‌های ما از ما می‌خواهند که شرایط را آنچنان مهیا کنیم تا روابط مختلف ملت‌ها و دولت‌های منطقه به ویژه سه کشور همسایه ایران، ترکمنستان و قزاقستان که هر سه در کنار دریای خزر حضور دارند با یکدیگر نزدیک‌تر و پیوسته‌تر شوند.

روحانی با بیان اینکه مردم از ما می‌خواهند که بتوانند راحت‌تر به کشورهای یکدیگر رفت و آمد کنند، اضافه کرد: مردم می‌خواهند که کالاهای آنها مناسب‌تر به دست کشورهای دیگر برسد. آنها همچنین از ما می‌خواهند تا ارتباطات را آنچنان توسعه دهیم که شرایط برای همکاری‌های مختلف سه ملت بیشتر فراهم شود.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه امروز گام مهمی در راه اجرای خدمت به مردم منطقه از طریق ریل و راه‌آهن فراهم شده است، تصریح کرد: امروز از طریق ریل و راه‌آهن نه تنها سه کشور ایران، ترکمنستان و قزاقستان به یکدیگر متصل شده‌اند، بلکه این راه‌آهن وسیله‌ای خواهد بود تا این کشور راحت‌تر به خلیج‌فارس و دریای عمان و کشورهای شرقی منطقه، چین،‌روسیه، ترکیه، اروپا و مدیترانه نزدیک‌تر شوند.

رییس‌جمهور با اشاره به اهمیت افتتاح خط ریلی میان سه کشور منطقه، خاطرنشان کرد: این گام برای مردم منطقه ما و کشورهای همسایه دارای اهمیت خاصی است و ما در این راستا گام مهمی برداشته‌ایم اما باید اعلام کنم که این گام، گام پایانی ما نیست بلکه گام اولیه‌ای است که باید آن را تکمیل کنیم.

روحانی با اشاره به ظرفیت‌های ایجاد شده در پی افتتاح خط ریلی میان سه کشور منطقه، اظهار کرد: راه‌آهنی که امروز سه کشور منطقه را به یکدیگر متصل می‌کند توان جابجایی میلیون‌ها تن بار و هزاران نفر مسافر را در طول سال دارد اما ما باید این ظرفیت‌ها را توسعه دهیم و باید نیازی که سه کشور دارند از طریق توسعه برطرف کنیم.

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران این آمادگی را دارد که در مرحله دوم با همکاری کشورهای ترکمنستان و قزاقستان ظرفیت‌های موجود را افزایش دهد و راه‌آهن مشترک میان سه کشور را به نقاط جدیدتری متصل کند، تاکید کرد: به زودی و در سال‌های آینده راه‌آهن موجود به دریای عمان متصل خواهد شد و دسترسی جدیدی را از طریق راه‌آهن به کشورهای بزرگ منطقه فراهم خواهیم آورد.

ادامه دارد

کد N611112