آغاز مراسم بهره‌برداری از طرح بزرگ خط آهن شرق دریای خزر

ايران,رييس‌جمهور,تركمنستان,قزاقستان,راه‌آهن

دقایقی پیش مراسم بهره‌برداری از خط راه‌آهن ترانزیتی شرق دریای خزر (ایران، ترکمنستان و قزاقستان) با حضور روسای جمهور سه کشور در منطقه مرزی اینچه‌برون آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خط آهن ایران، ترکمنستان و قزاقستان به طول 920 کیلومتر است که 85 کیلومتر آن در خاک ایران قرار دارد. این خط اهن ۹۲۰ کیلومتری به عنوان کریدور ریلی شمال به جنوب از شهر اوزن در قزاقستان تا شهر گرگان در استان گلستان ساخته شده است که از این میزان حدود ۸۵ کیلومتر در خاک جمهوری اسلامی ایران، ۷۰۰ کیلومتر در خاک ترکمنستان و ۱۴۰ کیلومتر نیز در خاک قزاقستان قرار دارد.

با این خط آهن، مسیر حمل و نقل تجارت جهانی میان شرق (از چین تا آسیای مرکزی) و غرب جهان (بویژه اروپای غربی) حدود ۱۰ هزار کیلومتر راه زمینی کاهش یافت.

مراسم بهره‌برداری از این خط آهن ترانزیتی با عبور قطار حامل حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس‌ جمهوری از خط آهن اینچه‌برون و حرکت به سمت ایستگاه راه‌آهن «آک‌یایلا» در ترکمنستان شروع شد.

رییس جمهوری در ایستگاه آک‌یایلا مورد استقبال رسمی قربانقلی بردی‌محمداف رییس‌ جمهوری ترکمنستان قرار گرفت.

پس از این استقبال روسای جمهوری ایران، ترکمنستان و قزاقستان راهی محل اصلی برگزاری مراسم افتتاحیه این خط آهن ترانزیتی می‌شوند.

پس از سخنرانی روسای جمهوری سه کشور، قرار است مراسم امضای یادداشت تفاهم سه جانبه با حضور وزرای راه ۸ کشور حاضر در مراسم برگزار شود.

وزرای راه کشورهای ایران، ترکمنستان و قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان، جمهوری آذربایجان و عمان در این مراسم حضور می‌یابند.

انتهای پیام

کد N610947