ادعای پنتاگون در خصوص پرواز هواپیماهای ایران در آسمان عراق

ايران,عراق,آمريكا

پنتاگون مدعی شد ایران در شرق عراق علیه مواضع داعش عملیات هوایی انجام داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، و به نقل از شبکه‌ی خبری بی‌بی‌سی دریادار جان کربی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روز سه شنبه در واکنش به انتشار یک فیلم ویدیویی در رسانه‌ها که در آن مدعی شده بودند ایران علیه مواضع داعش در عراق حملات هوایی انجام داده است گفت:‌ دلیلی برای تکذیب این حملات هوایی توسط ایران علیه مواضع داعش وجود ندارد اما آمریکا خود عملیات هوایی‌اش را در عراق انجام داده و با ایران همکاری نکرده است.

جان کربی افزود: ممکن است این اولین باری باشد که تهران دست به حملات هوایی برای مقابله با داعش زده باشد.

به گزارش بی‌بی‌سی یک مقام نظامی ارشد ایران نیز گفت و گو درباره‌ی همکاری تهران و واشنگتن برای مقابله با داعش را رد کرده است.

برخی رسانه‌ها با انتشار این فیلم ویدیویی مدعی شدند که ایران در شرق عراق عملیات هوایی توسط جنگنده‌های اف 4 علیه مواضع داعش انجام داده که مربوط به چند روز گذشته است. اما به گزارش بی‌بی‌سی هیچ یک از این رسانه‌ها نتوانستند آرم نظامی روی هواپیماها را تشخیص دهند.

سخنگوی پنتاگون همچنان مدعی شد: ما شواهدی داریم که آنها طی چند روز گذشته توسط جنگنده‌های اف 4 حملات هوایی در عراق انجام داده‌اند و این به عراق مربوط است که درباره‌ی پرواز هواپیماهای دیگر کشورها بر فراز آسمانش تصمیم‌گیری و هماهنگی کند.

وی افزود:‌ ما نیز هواپیماهایی را به عراق می‌فرستیم و با دولت عراق درارتباط و هماهنگی هستیم. اما هیچ چیز در خصوص سیاست ما و عدم همکاری نظامیمان با ایرانی ها تغییر نکرده است.

بر اساس این گزارش سردار سرتیپ مسعود جزایری معاون ستاد کل نیروهای مسلح، ادعاهای همکاری میان دو کشور را رد کرده و گفته است ایران، آمریکا را برای وجود ناآرامی و مشکلات عراق مقصر می‌داند و این کشور به طور قطع هیچ جایی در آینده عراق ندارد.

به گزارش ایسنا، مقامات ایرانی همواره تاکید کرده‌اند که هیچ گونه دخالت نظامی درعراق ندارند و کمک به این کشور تنها درصورت درخواست رسمی دولت عراق خواهد بود.

انتهای پیام

کد N610823