اشتون کارتر، نامزد پست وزارت دفاع آمریکا

آمريكا

بر اساس گزارش‌های رسانه‌های آمریکایی، "اشتون کارتر" جانشین چاک هاگل خواهد شد. رئیس جمهور آمریکا قرار است در روزهای آینده وزیر دفاع جدید را رسما معرفی کند. پنتاگون تاکنون این گزارش‌ها را تایید نکرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) پس از اینکه باراک اوباما در روز ۲۴ نوامبر (۳ آذر) خبر کناره‌گیری چاک هاگل از وزارت دفاع را اعلام کرد، گمانه‌زنی‌ها در باره وزیر دفاع جدید ایالات متحده آغاز شد. از آن زمان تاکنون نام افراد زیادی برده شد که برای کسب این پست کلیدی مناسب هستند. از میان گزینه‌های مطرح شده تنها دو نفر از پذیرش مسئولیت خودداری کردند: میشله فلورنوی،‌ معاون پانه‌تا، وزیر پیشین دفاع، و جک رید، سناتور دموکرات از ایالت رود آیلند.

به گزارش رسانه‌های آمریکایی قرار است در روزهای آینده رئیس جمهور ایالات متحده وزیر دفاع کابینه خود را به‌طور رسمی معرفی کند.

شماری از این رسانه‌ها تاکید کرده‌اند که اشتون کارتر، سیاستمدار دموکرات و از طرفداران خط‌مشی اوباما، به این سمت گماشته شده است.

کارتر بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ در دوران وزارت لئون پانه‌تا و چاک هاگل معاون وزیر دفاع بود و از کارشناسان انرژی هسته‌ای به‌شمار می‌رود. برخی از سیاستمداران آمریکایی به او ایراد می‌گیرند، زیرا در ارتش خدمت نکرده است.

به گزارش دویچه وله، مهم‌ترین چالش‌های سیاستمدار ۶۰ ساله مبارزه با گروه تروریستی داعش و تلاش برای حل بحران‌های سیاسی افغانستان و اوکراین خواهد بود.

اختلاف نظر با وزیر فعلی

رئیس جمهور آمریکا هنگام اعلام خبر کناره‌گیری چاک هاگل از پست وزارت دفاع گفت، هاگل در ماه اکتبر با او درباره نقش آینده خود در دولت گفت‌وگو کرده و به این نتیجه رسیده است که به خدمت خود پایان دهد.

این سیاستمدار ۶۸ ساله که عضو حزب جمهوریخواهان و سرباز کهنه‌کار دوره جنگ ویتنام است، مانند اوباما از منتقدان جنگ عراق به‌شمار می‌رود اما با شیوه مبارزه رئیس جمهور علیه گروه داعش و حکومت سوریه موافق نیست. او در ماه اکتبر در یادداشتی سری برای اوباما نگرانی‌های خود را درباره راهکار آمریکا برای مبارزه با گروه داعش بیان کرده بود. هاگل همچنین خواستار آن است که کشورش از مبارزه با دولت بشار اسد دست نکشد. او معتقد است که حکومت سوریه از جنگ نیروهای ائتلاف بین‌المللی با داعش سود می‌برد.

وزیر دفاع آمریکا یکی از قدرتمندترین سیاستمداران جهان محسوب می‌شود. با وجود این که رئیس جمهور فرماندهی کل قوای کشور را به عهده دارد، ‌بدون اجازه وزیر دفاع نمی‌تواند دستور استفاده از بمب هسته‌ای را صادر کند.

بودجه سالانه وزارت دفاع ایالات متحده بالغ بر ۶۰۰ میلیارد دلار است و در آن یک میلیون و ۵۰۰ هزار نظامی و ۷۰۰ هزار کارمند عادی خدمت می‌کنند.

حقوق سالانه وزیر دفاع آمریکا حدود ۲۰۰ هزار دلار است.

اشتون کارتر، در دوره نخست ریاست جمهوری باراک اوباما به مدت دو سال و نیم مشاور عالی وزارت دفاع بود و از سال ۲۰۱۱ تا دسامبر سال گذشته هم به عنوان معاون وزیر دفاع در پنتاگون حاضر بود. او دارای مدرک دکترا در رشته فیزیک نظری از دانشگاه سنت‌جان آکسفورد است.

انتهای پیام

کد N610724