شریعتی دهاقانی در گفت‌وگو با ایلنا:

بازگشت روسای دولت‌های قبلی مصر به عرصه سیاست غیرمحتمل است

سیاسی

با توجه به صادر شدن حكم تبرئه حسنی مبارك باید دو نكته مد نظر انقلابیون مصر قرار گیرد: اول، نهاد قضایی كه در مصر همراه با انقلاب نبود و به نوعی از انقلابیون انتقام گرفت؛ دوم ارتش مصر كه بعد از مبارك، زمام امور را به دست گرفت.

«محمد شریعتی دهاقانی» كارشناس مسائل مصر درباره صدور حكم برائت «حسنی مبارك» رئیس‌جمهوری مخلوع مصر توسط دادگاه جنایی این كشور گفت: بحث تبرئه مبارك در مصر باعث شده تا وضعیت پیچیده و مبهمی همراه با یك شوك فكری در بین انقلابیون به وجود آید و به نوعی درسی برای انقلاب‌های دیگر محسوب شود.

سفیر و نماینده اسبق ایران در سازمان تعاون اسلامی در گفت‌‌وگو با خبرنگار ایلنا گفت: با توجه به صادر شدن حكم تبرئه حسنی مبارك باید دو نكته مد نظر انقلابیون مصر قرار گیرد: اول، نهاد قضایی كه در مصر همراه با انقلاب نبود و به نوعی از انقلابیون انتقام گرفت؛ دوم ارتش مصر كه بعد از مبارك، زمام امور را به دست گرفت.

وی با اشاره به عملكرد ارتش مصر در طول فرآیند انقلاب این كشور گفت: در ابتدای انقلاب مصر، ارتش این كشور با مردم به صورت مسالمت‌آمیز برخورد كرد اما پس از مدت كوتاهی به دلیل دستیابی به منابع ملی و نارضایتی‌هایی كه از مرسی به یك‌باره در بعضی محافل مشهود شد، ارتش این كشور توانست از این نارضایتی‌ها به نفع خود بهره‌برداری كند.

دهاقانی افزود: نهاد قضایی مصر همانند ارتش این كشور بعد از انقلاب و روی كارآمدن اخوان‌المسلمین و محمد مرسی نوعی انتقام‌جویی را به راه انداخت تا جایی كه چندین نفر از قضات مصر از رسیدگی به پرونده حسنی مبارك خودداری كردند و در نهایت با تكیه بر اصول حقوقی مانند مرور زمان و ایراد به ابعاد شكلی پرونده، وی را تبرئه كردند اما شما در گوشه‌ای دیگر می‌بینید كه محمد مرسی به صورت غیر عادلانه‌ای محاكمه شد و هم اكنون هم در حبس به سر می‌برد.

وی درباره عملكرد نهاد قضایی مصر در گذشته گفت: تمامی ناظران سیاسی به عملكرد نهاد قضایی بدبین شده‌اند و بر این باورند كه سركوب آنها با دخالت‌های این نهاد در آینده روند صعودی به خود خواهد گرفت كه اگر عنصر فقر و مشكلات اقتصادی مصر را با سركوب‌ها همسو بدانیم، موجب می‌شود تا جوانان بار دیگر به خیابان‌ها بیایند و به این ترتیب آرامش از بین خواهد رفت.

این كارشناس مسائل خاورمیانه در پاسخ به اینكه آیا بهار عربی در كشور های دیگر تحت تاثیر قرار خواهد گرفت، به خبرنگار ایلنا گفت: حوادثی كه در لیبی و انقلاب‌های دیگر مانند مصر روی داد، بی‌شك تاثیرات خوب و بد خواهد داشت اما نكته‌ای كه مردم و انقلابیون كشورهای دیگر باید به آن توجه داشته باشند این است كه باید به تمامی ابعاد و موضوعات جاری در روند انقلاب توجه كنند به طور مثال درباره مصر همگی می‌گفتند كه مصر یك روند انقلابی آرام‌تری را پی خواهد گرفت كه این‌چنین نشد.

شریعتی دهاقانی در پایان درباره برگشت روسای قبلی دولت به مصر باید گفت كه این موضوع منتفی است چرا كه برگشت سران حكومت‌های قبلی به عرصه سیاست در مصر باعث شروع نارضایتی‌های جدیدی در این كشور می‌شود.

کد N610707