تدابیر نظامی بیشتر ناتو علیه روسیه و کاهش تعهدات در قبال افغانستان

کشورهای عضو ناتو بر سر تقویت مواضع نظامی خود در برابر تعرضات روسیه توافق کردند و پس از یک دهه عملیات نظامی در افغانستان، تعهدات خود را در قبال کابل کاهش دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، 28 کشور عضو ناتو در نشست روز سه‌شنبه تشکیل نیروی نظامی واکنش سریع موقت را برای محافظت از خود در برابر روسیه و سایر تهدیدها تایید کردند و طبق گفته ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو یک یگان اولیه سال آتی تشکیل و آماده فعالیت می‌شود.

به گفته وی، نیروهای دائمی در سال 2011 جایگزین نیروهای موقت خواهند شد.

دبیر کل ناتو در جریان نشست وزرای خارجه ناتو در بروکسل به خبرنگاران گفت: ما از متحدان‌مان حفاظت کرده و از شرکایمان حمایت می‌کنیم.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا نیز از دیپلمات‌های سایر کشورها درخواست کرد تا در ائتلاف ناتو مسئولیت‌پذیر باشند.

این احتمال وجود دارد که نشست مذکور آخرین نشست وزرای خارجه ناتو باشد که بر نیروهای ایساف (نیروهای بین‌المللی کمک به برقراری امنیت) نظارت می‌کند و هدفش برقراری ثبات در افغانستان پس از حمله سال 2001 بود.

جان کری گفت: ما در حال آزمایش از سوی کسانی هستیم که می‌خواهند میانمان اختلاف‌افکنی کنند و یا اینکه باعث شوند ما از تعهدات اولیه خودمان در برابر یکدیگر عقب‌نشینی کنیم؛ خواه در داخل ناتو و یا خارج از آن. این آزمایش‌ها سخت است و در سال آتی سخت‌تر می‌شود اما تاریخ نشان داده است که ائتلاف کشورهای آزاد تا چه حد می‌تواند دشوار باشد.

وزرای ناتو همچنین راه‌اندازی هیات مشاوره به افغانستان را در اول ژانویه تایید کردند؛ این زمانی است که عملیات رزمی تحت حمایت ناتو در افغانستان به پایان می‌رسد. در جریان این نشست اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان نیز گفت: ما مصمم هستیم تا سرنوشت‌مان را خودمان تعیین کنیم و بر گذشته غلبه کنیم.

به گفته دبیر کل ناتو، وزرای خارجه کشورهای عضو همچنین تایید کردند که تدابیر محافظتی در طول سال 2015 در نظر گرفته شده تا کشورهای عضو ناتو که در نزدیکی روسیه هستند، احساس اطمینان کنند. چنین اقداماتی شامل افزایش گشت‌های هوایی بر فراز دریای بالتیک و حضور دوره‌ای یگان‌های نظامی ناتو در داخل و خارج از کشورهایی مانند لهستان و یا جمهوری‌های حوزه بالتیک می‌شود.

یک مقام نظامی ناتو نیز که خواست نامش فاش نشود، اعلام کرد که نیروهای متشکل از سه تا چهار هزار نیرو از کشورهای آلمان، نروژ و هلند تشکیل شده‌اند و قرار است از اول ژانویه عملیات‌های خود را آغاز کنند.

انتهای پیام

کد N610698