لاوروف امروز به سودان می‌رود

وزیر امور خارجه روسیه امروز (چهارشنبه) در یک سفر کاری به سودان می‌رود تا با رئیس جمهوری این کشور و همتای خود در سودان دیدار و گفت‌وگو کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، این نخستین سفر "سرگئی لاوروف"، ‌وزیر امور خارجه روسیه به سودان پس از جدایی این کشور از سودان جنوبی در سال 2011 است. وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرده که این سفرکاری با هدف تایید بر موضع مسکو در تحقق سازش داخلی سودان بر مبنای چارچوب و قانون بین‌المللی و ثبات در دارفور بر مبنای معاهده صلح امضا شده در مه 2011 در دوحه قطر است.

در جریان این مذاکرات، دو طرف درباره مسائل مهم منطقه‌ای و بین المللی و تمرکز بر اوضاع در خاورمیانه و شمال آفریقا و سایر مسائل در تقویت آتی همکاری‌های دو جانبه در زمینه‌های تجارت، اقتصاد و سیاست به گفت‌وگو می‌پردازند.

وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد: سودان شریک دیرینه روسیه در جهان عرب و قاره آفریقاست و دو کشور روابط دیرینه و مشترکاتی دارند و به همین دلیل است که مدت‌هاست در زمینه‌های مختلف به همکاری با یکدیگر می‌پردازند.

روسیه به دنبال تحول و توسعه باثبات و دائم در سودان و نقش فعالانه این کشور در امور بین‌المللی و منطقه‌ای است.

وزارت امور خارجه روسیه در ادامه بیانیه خود آورده است: کمیسیون بین دولتی روسیه و سودان در زمینه همکاری‌های تجاری- اقتصادی از دسامبر 2013 فعال است و دو کشور تاکنون فعالیت‌های مشترکی را برای برگزاری دومین نشست در 12-10 دسامبر سال جاری میلادی در مسکو انجام داده‌اند.

وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد: مسکو علاقه فراوانی به اهمیت تقویت مکانیزم‌های جامع همکاری‌های متقابل با کشورهای عضو اتحادیه عرب به عنوان سازمان تاثیرگذار در میان کشورهای عضو دارد.

این وزارتخانه ادامه داد: کشورهای عربی و روسیه رویکردها و نگرش‌های نزدیکی درباره مسائل مهم جهان نظیر کنترل تسلیحات و مقابله با چالش‌ها و تهدیدهای جدید نظیر تهدید تروریستی و حقوق بشر دارند.

انتهای پیام

کد N610626