با تصویب یک قطعنامه‌ای عنوان شد؛

مجمع عمومی سازمان ملل: اسرائیل باید از تسلیحات اتمی دست بکشد

مجمع عمومی سازمان ملل به اتفاق آرا قطعنامه‌ای را تحت حمایت کشورهای عربی تصویب کرد که بر اساس آن از اسرائیل خواسته شده تا از داشتن تسحلیات اتمی دست کشیده و تاسیسات اتمی‌اش را تحت بازدیدهای بین‌المللی قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در این قطعنامه که با 161 رای موافق و پنج رای مخالف تصویب شده، آمده است، اسرائیل تنها طرف در خاورمیانه است که جزو معاهده منع گسترش تسلیحات اتمی نیست.

این قطعنامه از اسرائیل خواست تا بدون تعلل بیشتر به این معاهده بپیوندد، تسلیحات اتمی خود را توسعه و یا تولید نکرده و از کشورهای دیگر نیز خریداری نکند، از داشتن تسلیحات اتمی دست بکشد و تاسیسات اتمی‌اش را تحت حفاظت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سازمان ملل قرار دهد.

آمریکا، کانادا، پالائو و میکرونزی به همراه اسرائیل با این قطعنامه مخالفت کرده در حالی که 18 کشور رای ممتنع دادند.

گمان تقریبا قطعی این است که اسرائیل تسلیحات اتمی دارد اما این رژیم همواره از تایید این مساله امتناع کرده است.

این قطعنامه که از سوی مصر ارائه شده، منعکس‌کننده تلاش‌های مشابه کشورهای عربی است که از نشست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سازمان ملل که سپتامبر سال جاری میلادی در وین برگزار شد، آغاز شد. در آن زمان اسرائیل از کشورهای عربی به خاطر "متزلزل کردن مذاکرات" با دست گذاشتن بر روی مساله "تشکیل کشور یهود" در صحنه‌های بین‌المللی انتقاد کرد.

این قطعنامه سازمان ملل تحت عنوان «خطر گسترش تسلیحات اتمی در خاورمیانه» با هدف تشکیل یک منطقه عاری از تسلیحات اتمی در خاورمیانه ارائه شده و از اینکه تلاش‌های تحت حمایت آمریکا برای برگزاری مذاکرات در سال 2012 میلادی بی‌نتیجه ماند، ابراز تاسف کرده است.

این در حالی است که هیات اسرائیل در سازمان ملل هنوز درباره تصویب این قطعنامه اظهارنظری نکرده است.

اسرائیل بارها گفته است که باید به برنامه صلح کامل فلسطین و اسرائیل پیش از تشکیل منطقه‌ای عاری از تسلیحات کشتار جمعی در خاورمیانه رسیدگی شود. اسرائیل همچنین مدعی است که برنامه اتمی ایران یک تهدید منطقه‌ای واقعی محسوب می‌شود! این در حالی است که ایران داشتن چنین هدفی را رد کرده است.

قطعنامه‌های مجمع عمومی سازمان ملل از نظر قانونی الزام‌آور نیست اما از نظر اخلاقی بسیار تاثیرگذار است چراکه مجمع عمومی تنها هیاتی است که تمامی 193 کشورعضو سازمان ملل در آن حضور دارند.

رابرت وود، نماینده آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: این برنامه از اساس اولیه عدالت و تعادل برخوردار نیست. این قطعنامه خودش را به ابراز نگرانی نسبت به فعالیت‌های یک طرف محدود می‌کند.

وی افزود: آمریکا به تلاش‌های خود برای ایجاد یک خاورمیانه بدون تسلیحات کشتار جمعی ادامه خواهد داد اما چنین قطعنامه‌هایی تنها دورنماهای پیشرفت را متزلزل می‌کنند.

انتهای پیام

کد N610624