حشمتیان: فضای سیاسی باز باید در دانشگاه حاکم باشد

دانشگاه

دبیرکل جمعیت مستقل ایران اسلامی با بیان این‌که تصمیمات غیردانشگاهی نباید برای دانشگاه اتخاذ شود، گفت: وزیر علوم باید در انتخاب روسای دانشگاه استقلال نسبی داشته باشد.

قدرتعلی حشمتیان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به اینکه وزیر جدید علوم از جنس دانشگاه بوده و برای پیشرفت علمی کشور لازم است،‌ اظهار کرد: وی فردی مستقل بوده که به جناح‌های سیاسی وابستگی زیادی ندارد.

وی در ادامه افزود: فرهادی سابقه موفقی در وزارتخانه‌های مختلفی داشته و ارتباط خوبی نیز با بدنه دانشگاه دارد. خلأ به وجود آمده در وزارت علوم به خاطر نبود وزیر با وجود وی رفع می شود. وی فردی باتجربه و لایق است که بدنه دانشگاه با آغوش باز وی را می‌پذیرد. فرهادی می‌تواند دانشگاه را به مرکز تولید علم و دانش تبدیل کند.

این استاد دانشگاه همچنین با بیان این‌که نمایندگان مجلس در رأی اعتماد به فرهادی معقولانه عمل کردند، خاطرنشان کرد: اکنون دانشجویان انتظار دارند که در دانشگاه اعتدال وجود داشته و تبعیض از بین برود. دانشگاهیان انتظار دارند فضای دانشگاه برای انتخابات آتی مجلس باز باشد تا دانشجویان بتوانند به راحتی مواضع خود را اعلام کنند. آنها انتظار دارند تشکل‌های دانشجویی با گرایش‌های مختلف فرصتی برابر برای فعالیت داشته باشند.

حشمتیان در ادامه گفت: از نظر من دانشگاه باید هم سیاسی و هم علمی باشد و دانشجو، علم و سیاست را همزمان دنبال کند. سیاست نباید از دانشگاه جدا باشد. البته منظور من از سیاست غوغاسالاری و هرج و مرج نیست. در دانشگاه باید فضای سیاسی باز باشد تا دانشجویان مواضع خود را به راحتی بیان کنند.

این فعال سیاسی همچنین افزود: اکنون دانشگاه به جذب چهره‌های علمی نیاز دارد. فرهادی بر مسائل مرتبط با دانشگاه واقف است و به نظر من برای برنامه‌ریزی جهت جذب چهره‌های علمی و توجه به محتوای دروس دانشگاه به زمان زیادی نیاز ندارد.

دبیرکل جمعیت مستقل ایران اسلامی در پایان از سخنان خود با اشاره به اینکه فرهادی می‌تواند میان دولت، مجلس و جامعه دانشگاهی هماهنگی ایجاد کند، خاطرنشان کرد: فرهادی باید برنامه‌های پیش‌بینی شده دولت برای وزارت علوم را دنبال کند و مشکلات مراکز آموزش عالی در هشت سال گذشته را رفع کند.

انتهای پیام

کد N610529