فرمانده آمریکایی تصریح کرد؛

"میانمار هم‌چنان تحت کنترل ارتش قرار دارد"

یکی از دریاداران ارتش آمریکا و نامزد فرمانده آتی نیروهای آمریکایی در اقیانوس آرام گفت: زمان مناسبی برای گسترش روابط تازه نظامی میان آمریکا و میانمار نیست چراکه این کشور جنوب شرق آسیا هم‌چنان تحت کنترل ارتش قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، دریادار هری هریس جونیور که قرار است فرمانده آتی نیروهای آمریکایی در اقیانوس آرام شود در ارزیابی غیرمعمول خود از شرایط میانمار که اخیرا شاهد اصلاحاتی بوده است، در پاسخ به سئوالات جلسه تائیدیه سنا اعلام کرد مواردی پیش روی مساله گسترش روابط تازه نظامی میان واشنگتن و میانمار وجود دارد و زمان مناسبی برای این مساله نیست.

تغییر موضع میانمار از حکومت مستقیم خونتا به سمت یک سیستم دموکراتیک‌تر به معنای است که می‌توان آن را موفقیتی برای سیاست خارجی باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا دانست. در سه سال گذشته محدودیت‌ها و تحریم‌ها علیه میانمار کاهش پیدا کرده با این حال تغییری در قانون اساسی دوره حکومت نظامیان (خونتا) پدید نیامد. اوباما در سفری که ماه گذشته به میانمار داشت نیز این مساله را تایید کرد که سرعت روند اصلاحات کاهش پیدا کرده و حتی در بعضی زمینه‌ها شاهد عقبگرد بوده است.

دولت واشنگتن این موضوع را زیر سئوال برده است که تبادلات نظامی این کشور با افسران میانماری می‌تواند باعث ترغیب آنها در داشتن یک دولت مدنی و غیرنظامی شود.

دریادار آمریکایی همچنین ادامه داد: گام‌هایی به سمت اصلاحات در میانمار صورت گرفته است و من از رویکرد "درک میچل" یکی از مقام‌های دفاعی سابق آمریکا که هم‌اکنون به عنوان سفیر این کشور در میانمار فعالیت می‌کند، حمایت می‌کنم.

وی ادامه داد: رویکرد محتاطانه و گام به گام وی در حالی که نیم نگاهی نیز به دستاوردها و فرصت‌ها دارد می‌تواند مثمر ثمر باشد و فرصت‌های بیشتری برای کمک به دموکراسی در میانمار به دست آید.

اگر انتصاب این فرمانده آمریکایی توسط سنا تایید شود وی فرماندهی گسترده بسیار بزرگی از آبهای جهان، از ساحل غربی آمریکا تا سواحل هند را برعهده می‌گیرد.

انتهای پیام

کد N610523