رئیس دانشگاه علامه طباطبایی

مذاکرات هسته‌ای نماد تحول تاریخی در نظام بین‌الملل و ایران است

مذاكرات ايران و گروه 1 5,مذاكرات هسته‌اي,دانشگاه علامه طباطبایی

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی گفت:‌ پیچیده‌ترین و فنی‌ترین مذاکرات تاریخ دیپلماسی، میان ایران و 1+5 در حال اتفاق است.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسین سلیمی در اختتامیه همایش یک روزه دیپلماسی هسته‌ای که روز سه‌شنبه برگزار شد، گفت: مذاکرات هسته‌ای نماد یک تحول تاریخی است در نظام بین‌الملل و ایران است.

وی با تاکید بر اینکه در بررسی پرونده هسته‌ای باید نگاه علمی و منافع محور داشت گفت: نباید کشاکش های جناحی و یا کشاندن این بخش به اقدامات این دولت و آن دولت بر موضوع هسته‌ای تاثیر بگذارد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: ما با دنیای بدون قطب‌بندی مواجه هستیم و در این مسیر ایران به دگرگونی در دنیا و برهم زدن ساختارها و قطب بندی‌ها در چارچوب مذاکرات هسته‌ای کمک کرده است. دنیای در حال دگرگون شدن بسیار پیچیده است و به همان نسبت مذاکرات هسته‌ای نیز پیچیده است.

سلیمی همچنین گفت: مناقشات بزرگ از جمله جنگ جهانی اول و دوم با توجه به اینکه دنیا قطب‌بندی بود خیلی زود حل شد اما از آنجایی که امروز قطب‌بندی نداریم مسائل پیچیده است و موضوع هسته‌ای و مذاکرات پیرامون آن پیچیده ترین و فنی ترین مذاکرات تاریخ دیپلماسی در حال اتفاق افتادن است؛ چراکه هر تصمیم،‌ تحلیل و اتفاقی در این مذاکرات تبدیل به یک شبکه پیچیده از تصمیمات سیاسی، حقوقی، اقتصادی،‌ امنیتی در سطح بین‌المللی است.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی خاطرنشان کرد: از این منظر معتقدم کار دیپلمات ها در این عرصه شبیه به یک جراح مغز و اعصاب است که در حال جراحی است و هر از گاهی برق اتاق عمل هم قطع می‌شود و یا تجهیزاتی کم می‌آید.

سلیمی با بیان اینکه مذاکرات هسته‌ای به طور نمادین چند مسئله را در مورد جایگاه ایران و روابط بین‌الملل عنوان می‌کند گفت:‌این مذاکرات نماد تغییر جایگاه ایران در نظام بین‌الملل است. همچنین این مذاکرات در دوگانه‌ای که در جهان اسلام به وجود آمده بسیار تاثیرگذار است و ایران را به تدریج نماد وجه پذیرفتنی جهان اسلام می‌کند. امروز دو تصویر متفاوت از اسلام در دنیا است؛ یکی اسلام طالبانی - داعشی و دیگری چهره ای است که ایران از اسلام ارائه می‌کند که این چهره منطقی، عاقل، همساز با دنیا و اهل قانون و مذاکره است.

این استاد دانشگاه در پایان اظهار کرد:‌ اگر مذاکرات هسته‌ای به حداقلی از نتایج مثبت دست یابد نشان می‌دهد که دوران تنازع و رسیدن به اهداف سیاست خارجی از این مسیر به پایان خود نزدیک می‌شود.

انتهای پیام

کد N610278