تلاش هند برای حل اختلافات با بنگلادش

پس از واکنش‌های جدید صلح‌طلبانه نخست‌وزیر هند، به نظر می‌رسد این کشور اکنون نسبت به گذشته به آرام کردن مناقشات مرزی با بنگلادش نزدیکتر شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، یکی از کمیته‌های پارلمان هند از دولت خواسته تا با ارائه یک اصلاحیه قانونی راه را برای ایجاد توافق با بنگلادش هموار کند؛ این درخواست پس از سخنرانی نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند مبنی بر بررسی یک راه‌حل برای مناقشات مرزی مطرح شد.

به جز بنگلادش، هند با کشورهای دیگر چون پاکستان و چین درگیر مناقشه مرزی است.

پیش از این در ماه اوت، مودی گفت‌وگوهای صلح با پاکستان را لغو کرد اما هفته گذشته نماینده ویژه‌ای را به چین فرستاد؛ این اقدام دولت هند می‌تواند به عنوان گامی در جهت از سرگیری گفت‌وگوها در نظر گرفته شود.

توافق بین هند و بنگلادش در حقیقت به دهه‌ها زندگی معلق، ده‌ها هزار تن از شهروندانی که اکنون در قسمتی زندگی می‌کنند که وطن آنها نیست، خاتمه خواهد داد.

در هر دو کشور بنگلادش و هند مناطقی وجود دارد که متعلق به کشور مقابل است. بر همین اساس توافق بر سر یک راه‌حل می‌تواند زمینه دسترسی هر دو طرف را به این سرزمین‌ها فراهم کند. همچنین مردمی که در این سرزمین‌ها زندگی می‌کنند این حق را پیدا خواهند کرد که به کشور و ملیت خود بازگردند.

در همین حال رییس کمیته درخواست‌کننده صلح متذکر شد که در صورت توافق هیچ کشوری هیچ قسمت از خاک خود را از دست نخواهد داد.

انتهای پیام

کد N610261