دبیر هیئت دولت: لایحه بودجه ۹۴ واقع‌بینانه تدوین شده/ مصریم بودجه را تا زمان قانونی تقدیم مجلس کنیم

محسن حاج میرزایی با اشاره به نهایی شدن لایحه بودجه ۹۴ در هیأت دولت گفت: مهمترین نکته درباره بودجه این است که دولت تدبیر و امید اصرار داشته و دارد که طبق قانون، لایحه بودجه را تا ۱۵ آذرماه به مجلس شورای اسلامی تقدیم کند. این اقدام، هم در راستای تبعیت از قانون است و هم این که قبل از شروع سال جدید، این فرصت را به مجلس شورای اسلامی می‌دهد که با دقت و فرصت کافی نسبت به بررسی لایحه اقدام کند و دولت هم بتواند پیش از آغاز سال ۹۴ قانون بودجه را که برنامه یک ساله دولت است در اختیار داشته باشد.

به گزارش خبرآنلاین، دبیر هیأت دولت در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی دولت افزود: طبیعی است وقتی برنامه مالی دولت قبل از شروع سال قطعیت پیدا کند، ما از ظرفیت بیشتری برای تحقق اهداف و برنامه‌های پیش‌بینی شده برای سال ۹۴ برخوردار خواهیم بود. نکته دیگر این که دولت اصرار دارد آیین‌نامه‌های اجرایی قانون بودجه را هر چه سریعتر به تصویب برساند. چون بسیاری از مواد قانونی، نیازمند آیین‌نامه‌های اجرایی هستند، وقتی قانون به موقع تصویب شود این امکان وجود دارد که آیین‌نامه‌های اجرایی قانون هم سریعتر تدوین شود و به روشن‌تر کردن تکلیف دستگاه‌های اجرایی و مأموریت‌هایشان برای سال ۹۴ کمک کند.

وی تصریح کرد: ما کلیه آیین‌نامه‌های اجرایی قانون بودجه ۹۳ را قبل از شروع سال جاری به تصویب هیأت وزیران رساندیم. امسال هم مصمم هستیم بعد از تصویب قانون بودجه در مجلس، آیین‌نامه‌های اجرایی آن را آماده کرده و به تصویب هیأت دولت برسانیم تا بتوانیم با آمادگی کامل سال ۱۳۹۴ را آغاز کنیم.

حاج میرزایی با اشاره به تلاش دولت در تدوین بودجه بیان کرد: امسال هیأت دولت حدود ۶ جلسه کامل را به صورت فوق‌العاده به بررسی وضعیت تبصره‌ها، سقف بودجه و ردیف‌های اختصاص یافته به دستگاه‌های اجرایی اختصاص داد و این به غیر از اوقاتی است که در معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی برای تدوین پیش نویس لایحه بودجه ۹۴ اختصاص پیدا کرده. بنابراین دولت کار فشرده و دقیقی را در خصوص لایحه بودجه سال ۹۴ انجام داد که خوشبختانه در جلسه دیروز هیأت وزیران، لایحه بودجه نهایی شد و هفته آینده توسط آقای رئیس جمهور به مجلس شورای اسلامی تقدیم خواهد شد.

وی با اشاره به واقع‌بینانه بودن لایحه بودجه گفت: دولت همچنان که در سال ۹۳ نشان داد تلاش دارد درک واقعی از ضرورت‌ها و ظرفیت‌های کشور داشته باشد و بودجه را متناسب با شرایط تأمین منابع طراحی کند. خوشبختانه مسیر بودجه ۹۳ به نحو مناسبی تاکنون طی شده و برای سال آینده هم اصرار دولت این است که کاملا واقع‌بینانه باشد و عملکرد سال ۱۳۹۳ شاهد خوبی بر درک واقع‌بینانه دولت از شرایط است و اعضای هیأت دولت متناسب با توان و ظرفیت واقعی، منابع و هزینه‌ها را در نظر گرفته و لایحه بودجه را تدوین کردند.

دبیر هیأت دولت افزود: بودجه عمرانی اختصاص یافته در سال ۱۳۹۳ یک عملکرد فوق‌العاده است و در کمتر سالی این نسبت از بودجه عمرانی در این وقت از سال اختصاص یافته است. تاکنون حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار به طرح‌های عمرانی اختصاص پیدا کرده و بودجه عمرانی سال آینده نیز با رشد همراه بوده و امیدواریم که موجب شتاب گرفتن و پایداری رشد اقتصادی کشور باشد.

وی خاطرنشان کرد: هر چقدر بودجه واقع بینانه تدوین شود، تفاهم کاملتری با مجلس شورای اسلامی خواهیم داشت کما این که در سال ۹۳ نیز همینطور بوده است. تبصره‌هایی که به عنوان بودجه ۹۴ مطرح است، قبلا در قالب تنظیم رابطه مالی دولت تقدیم مجلس شورای اسلامی شده بود که با مشکلاتی مواجه شد و اکنون در صورت دیگری در قالب یک طرح در مجلس در حال بررسی است و قرابت زیادی بین محورهایی که در دولت و مجلس مورد بررسی قرار گرفته وجود دارد. امیدواریم که با هماهنگی خوبی که در مجلس شورای اسلامی اتفاق خواهد افتاد، لایحه بودجه مسیر خوبی را طی کند.

 

45503

کد N610195