رویترز گزارش داد: ایران اسناد آژانس را ساختگی و پر از غلط دانست

آژانس بين‌المللي انرژي اتمي

خبرگزاری رویترز گزارش داد: ایران اعلام کرده است شواهدی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه داده که نشان می‌دهد اسناد ادعایی آژانس در خصوص برنامه هسته‌ای ایران ساختگی و پر از غلط است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و به نقل از خبرگزاری رویترز، ایران در بیانیه‌ای خطاب به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) اتهامات مطرح شده در تحقیقات آژانس را در خصوص آن چه که وجود ابعاد نظامی احتمالی در برنامه هسته‌ای ایران می‌خواند رد کرده است.

ایران در این بیانیه توضیحاتی مشروح را به آژانس ارائه و تاکید کرده است که هیچ‌گاه اسناد معتبری برای اثبات ادعاهای آژانس مبنی بر وجود ابعاد نظامی احتمالی در برنامه هسته‌ای ایران وجود نداشته است.

ایران هم‌چنین در این بیانیه آورده است: مقامات ایرانی در دیدارهای‌شان با آژانس در ماه‌های اکتبر و نوامبر شواهدی را ارائه داده‌اند که نشان می‌دهد اسناد مطرح شده از سوی آژانس ساختگی هستند. این اسناد هم‌چنین سرشار از اشتباهات و حاوی اسامی ساختگی با تلفظی خاص است که نشان می‌دهد تنها یکی از اعضای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌تواند آن‌ها را جعل کرده باشد.

به گزارش رویترز، این طور به نظر می‌رسد که ایران در این بیانیه به اسراییل و آمریکا اشاره کرده است که این کشور را همواره به تلاش برای دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای متهم می‌کنند. ایران تاکید می‌کند برنامه هسته‌ای‌اش ماهیت کاملا صلح‌آمیز دارد و این اسراییل است که تنها دارنده سلاح هسته‌ای در منطقه محسوب می‌شود و صلح را تهدید می‌کند.

این بیانیه ایران کاملا در تضاد با ارزیابی‌های اخیر آژانس در گزارش ماه گذشته‌اش است که در آن اعلام کرده بود این کشور به تردیدهای آژانس در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای گذشته‌اش رسیدگی نکرده است.

ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سال 2013 بر سر یک چارچوب همکاری به توافق رسیدند که بر اساس آن ایران متعهد شد تا اواخر ماه اوت اطلاعات مربوط به دو بخش از تحقیقات آژانس را که مربوط به آزمایش‌های انفجاری و دیگر فعالیت‌هایی که می‌تواند در تولید سلاح هسته‌ای نیز کاربرد داشته باشد ارائه دهد.

به گزارش ایسنا، یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها مساله مطالعات ادعایی را در گزارشات خود مطرح کرده است؛ در حالی که گزارشات آژانس خود دال بر این است شواهدی که اثبات کننده وجود انحراف در فعالیت‌های هسته‌ای ایران باشد در دست نیست.

انتهای پیام

کد N610029