با تصویب مجلس؛

تحصیلات عالی ایثارگران، رزمندگان، حافظان قرآن و قاریان ممتاز رایگان شد

سیاسی

با تصویب مجلس، تحصیل ایثارگران، رزمندگان، حافظان کل قرآن و قاریان ممتاز کشوری در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و موسسات پژوهشی رایگان است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نمایندگان در نوبت عصر جلسه علنی که به منظور ادامه بررسی طرح الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت تشکیل شده است، مواد الحاقی 26، 27 و 28 آن را با اصلاحاتی به تصویب رساندند که به موجب ماده الحاقی 26، افراد و رزمندگانی که در دوران دفاع مقدس و حوادث زمان انقلاب اسلامی دچار آسیب جسمی، روحی و روانی شده‌اند ولی صورت سانحه و مدارک بالینی همزمان را ندارند، با معرفی یگانهای اعزام‌کننده و نهادهای متولی توسط کمیسیون احراز بنیاد شهید و امور ایثارگران و با نظر کمیسیون پزشکی، جانبازی آنها مورد تایید قرار می گیرد و متناسب با میزان جانبازی آنها، تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار می‌گیرند.

همچنین به موجب ماده الحاقی 27- تحصیل ایثارگران، رزمندگان، حافظان کل قرآن کریم و قاریان ممتاز کشوری و مشمولان بند(ک) ماده(20) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و موسسات پژوهشی رایگان است.

هزینه‌های مربوط به دانشگاه پیام نور، دانشگاههای علمی – کاربردی و دوره های شبانه و همچنین مراکز آموزشی و پژوهشی غیر دولتی از طریق دستگاههای ذی‌ربط اعم از بنیاد شهید و امور ایثارگران، سازمان بهزیستی کشور، کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان اوقاف و امور خیریه در ابتدای هر نیمسال تحصیلی از محل اعتبارات پیش بینی شده در قانون بودجه سنواتی پرداخت می‌شود. کمک هزینه تحصیلی اعم از شهریه ثابت و متغیر پرداختی توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران به ایثارگران، رزمندگان و افراد مشمول خانواده آنها که در واحدهای بین الملل داخل یا خارج دانشگاههای دولتی و یا غیر دولتی پذیرفته می شوند، معادل شهریه پرداختی به پذیرفته شدگان رشته ها و مقاطع مشابه در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی و واحدهای دانشگاهی داخلی، تعیین و پرداخت می‌گردد و باقی مانده شهریه توسط دانشجو اعم از ایثارگر یا خانواده وی تأمین و پرداخت می‌شود. آیین‌نامه اجرائی این ماده ظرف دو ماه از تاریخ تصویب این قانون به‌پیشنهاد دستگاههای اجرائی ذی‌ربط با تأیید معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور به‌تصویب هیأت وزیران می‌رسد، به تصویب رسید.

به موجب ماده الحاقی 28 و با اعمال تغییراتی، قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران به شرح زیر اصلاح می‌شود:

الف - در بند(1) تبصره(1) ذیل بند(ز) ماده(3) قانون، عبارت بیست و پنج درصد (25%) و بالاتر حذف و عبارت با اولویت درصد جانبازی جایگزین می‌شود.

ب - در بند(2) تبصره(1) ذیل بند(ز) ماده(3) عبارت «پایان قانون برنامه پنجم توسعه» حذف می‌شود.

ج - در ماده(3 مکرر) قانون، تغییرات زیر صورت پذیرد:

اول: دولت موظف است در هر سال تعداد یکصد هزار نفر از جانبازان با اولویت درصد جانبازی، آزادگان و فرزندان شهدا، فرزند جانبازان هفتاد درصد (70%)، همسران و والدین شهدا، تسهیلات خرید یا ساخت مسکن اعطاء نماید.

دوم: مبلغ تسهیلات مزبور به ازاء هر واحد مسکونی در هر سال(از سال 1393) نسبت به سال قبل براساس نرخ تورم و جمعیت شهر و روستا تعیین و به‌تصویب هیأت وزیران می‌رسد. نرخ این تسهیلات چهار درصد (4%) و بازپرداخت آن بیست ساله بدون رعایت الگوی مصرف و نوساز بودن مسکن است.

انتهای پیام

کد N609800