داعش مسولیت حمله به شهروند دانمارکی در ریاض را بر عهده گرفت

گروهی از حامیان داعش فیلمی را منتشر کردند و با این فیلم مسئولیت حمله به یک شهروند دانمارکی در ریاض را بر عهده گرفتند. فیلم مذکور اعضای داعش را در حال تیراندازی به سوی این فرد دانمارکی نشان می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این فیلم به طور مستقل قابل تایید نیست اما عربستان سعودی 22 نوامبر سال‌جاری میلادی اعلام کرده بود که یک دانمارکی هنگامی که محل کار خود را در ریاض ترک می‌کرد از ناحیه شانه مورد هدف گلوله قرار گرفته و زخمی شده است.

داعش ماه گذشته میلادی از حامیان خود در عربستان سعودی خواست تا به شیعیان، مقامات دولت و شهروندان غربی‌ حمله کنند.

وزارت کشور عربستان ماه گذشته میلادی گفت، دست‌کم 2000 تبعه سعودی را شناسایی کرده که برای مبارزه به سوریه و عراق رفته‌اند اما 600 تن از آنها به عربستان بازگشته و در بازداشت هستند و بقیه کشته شده‌اند.

مقامات ریاض بارها نسبت به درگیری‌ها در سوریه و عراق و رشد داعش که ممکن است باعث حملات داخلی در عربستان شود، ابراز نگرانی کرده‌اند. آخرین مبارزات شبه‌نظامیان در عربستان سعودی صدها تن را بین سال‌های 2003 تا 2006 میلادی کشت.

شبه‌نظامیان سنی که به گفته دولت عربستان با داعش ارتباط دارند، اوایل نوامبر سال جاری میلادی هشت شیعه را در استان منطقه الشرقیه کشتند. پس از آن مقامات بیش از 70 تن را که مظنون به دست داشتن در این حمله بودند، دستگیر کردند. شیعیان دولت را به دست داشتن در این حمله متهم می‌کنند.

فیلم اخیر داعش توسط موسسه رسانه‌ای "التبار" منتشر شده و در آن ادعا شده که عملیات توسط حامیان داعش در عربستان سعودی انجام شده است.

این فیلم شامل قسمت‌هایی از سخنرانی‌های ابوبکر البغدادی، رهبر داعش و ابو عمر العدنانی، سخنگوی این گروه است که از تبعه‌های سعودی می‌خواهند تا شهروندان کشورهای غربی را که با این گروه می‌جنگند، کشته و بر روی آنها آب دهان بیندازند.

انتهای پیام

کد N609622