بررسی تخلفات هفت هزار میلیاردی معدن در کمیسیون اصل 90

سیاسی

رئیس کمیسیون اصل 90 از بررسی پرونده تخلف هفت هزار میلیاردی از معادن استان یزد در این کمیسیون خبر داد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر در حاشیه جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی محمد علی پورمختار در جمع خبرنگاران از بررسی تخلفات مالی در یک معدن خبر داد و گفت: این موضوع توسط کارشناسان در حال بررسی است، کارشناس اعلام کرده است که این تخلف محرز است و درآمدهای مالیاتی دولت در این بحث محقق نشده است.

رئیس کمیسیون اصل 90 تصریح کرد: موضوع، معدن چادرملو است که در آن معدن اختلاف عدد و رقمی در مورد درآمدهایش وجود دارد، این درآمدها باید تحت عنوان مالیات پرداخت می‌شده است.

پورمختار ادامه داد: نظر دیگری از مرجعی دیگر صادر شده و این درآمدها را از شمول مالیات خارج کرده است، لذا درآمدهای دولت در بخش مالیاتی حدود هفت هزار میلیارد تومان پرداخت نشده است.

وی ادامه داد: از وزیر اقتصاد و دارایی در این خصوص سوال شده و ایشان پاسخ نهایی را به کمیسیون ارائه خواهند کرد.

رئیس کمیسیون اصل 90 تصریح کرد: فروش سنگ آهن از کشور از سوی تمام معادن یکی از موضوعات ویژه ما است که در حال پیگیری و بررسی آن هستیم مکاتباتی نیز در این خصوص انجام شده است تا بخش درآمدی دولت از قبل مالیات در این بخش ها روشن شود.

وی با بیان اینکه جدا در حال پیگیری پرونده های خام فروشی معادن هستیم گفت: وزارت صنعت و معدن باید معدن داران را الزام به استهسال و تبدیل محصولات معادن در مناطق کند.

پورمختار اظهار داشت: کمیسیون در حال پیگیری این پرونده تخلف است زیرا حق بهره برداری از معادن جزو انفال محسوب می شود و افراد فقط حق بهره برداری دارند و مالک معادن نیستند.