/ همایش دیپلماسی هسته‌ای/

افتخاری: مذاکرات باید بر پایه بده بستان باشد

یک استاد دانشگاه تأکید کرد: مذاکرات هسته‌ای باید به صورت بده بستان باشد نه از طرف مقابل بخواهیم که تسلیم شود و نه خودمان تسلیم شویم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، قاسم افتخاری استاد دانشگاه تهران در همایش دیپلماسی هسته‌ای که صبح امروز (سه‌شنبه) در دانشده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی برگزارشد با بیان این‌که ایران کم و بیش در شرایط دشواری قرار دارد، گفت: مذاکرات هسته‌ای بیشتر از آنکه حقوقی یا سیاسی باشد یک مسأله استراتژیک و تکنولوژیکی است. باید مذاکرات هسته‌ای به صورت بده بستان باشد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: هم در آمریکا و هم در ایران مخالفانی با مذاکرات هسته‌ای وجود دارد. در داخل ایران تنها مخالفان در داخل هستند اما غرب با دو نوع مخالفان مواجه است. گروه اول مخالفان داخلی و گروه دوم کشورهای دیگر هستند.

در ادامه این همایش عبدالعلی قوام استاد دانشگاه در این همایش گفت: باید تعاملات گروه 1+5 با یکدیگر را در رابطه با ساختار سرمایه‌داری، وابستگی‌های متقابل، آسیب‌پذیری‌ها و حساسیت‌ها ارزیابی کرد.

وی ادامه داد: تنها مسأله ایران با غرب مسأله هسته‌ای نیست بلکه مسائل دیگری وجود دارد که ایران را به عنوان چالشی در مقابل غرب و متحدانش از جمله خواسته اسرائیل برای تبدیل به هژمونی خاور میانه معرفی می‌کند.

وی اضافه کرد: فشارهای سیستماتیک در نظام بین‌الملل بر جهت گیری‌های ایران مانند ضدهژمونی، ضد استکباری و... تأثیری نداشته است و در جمهوری اسلامی ایران ساختارهای داخلی بسیار مهم است.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: اگر روابط بین‌الأذهانی یعنی تصویر ایران از غرب و آمریکا از ایران تغییر نکند باید در مذاکرات عوامل تهدیدزا به عوامل تهدیدزدا تبدیل شود تا نگاه‌ها تغییر کند. اگر همین گونه که آقای ظریف می‌گوید در این دوره از مذاکرات برداشت ها تغییر کرده است اقدام بسیار مهمی بوده است.

انتهای پیام

کد N609408