مظنونان افراط‌گرا 36 کارگر معدن را در کنیا کشتند

پلیس کنیا اعلام کرد، دست‌کم 36 کارگر معدن صبح امروز (سه‌شنبه) احتمالا به دست عوامل گروه‌های افراطی سومالی در شمال کنیا کشته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از آسوشیتدپرس، به گفته رییس پلیس کنیا، این اتفاق در شهر ماندرا کانتی در نزدیکی مرز کنیا و سومالی رخ داده و قاتلان پس از حمله، فرار کرده‌اند.

براساس گزارش‌های پلیس این کارگران در یک معدن در حال استراحت بودند. برخی از این کارگران بر اثر اصابت گلوله کشته و برخی دیگر آنها سر بریده شده بودند.

تاکنون هیچ گروهی مسوولیت این حمله را بر عهده نگرفته است، اما گمانه‌زنی‌ها حاکی از این است که عاملان این قتل‌ها از اعضای گروه تروریستی الشباب بوده‌اند. هفته گذشته شورشیان الشباب با حمله به یک اتوبوس در ماندرا کانتی، 28 مسافر غیرنظامی آن را کشتند.

همچنین واقعه حمله به کارگران معدن چند ساعت پس از حمله تروریستی به یک هتل در شمال کنیا صورت گرفته است. بر اثر این حمله تروریستی یک نفر کشته و 13 نفر زخمی شده‌اند.

از سال ٢٠١١ که نفرات ارتش کنیا به منظور مقابله با گروه الشباب وارد خاک سومالی شدند، این کشور هدف عملیاتی مانند آدم‌ربایی، قتل و انفجار بوده که الشباب مسئولیت آنها را برعهده گرفته است. بعدا، واحدهایی از ارتش کنیا به عنوان بخشی از نیروهای کشورهای عضو اتحادیه آفریقا برای کمک به استقرار دولت سومالی به آن کشور اعزام شدند و حملات افراطی‌ها نیز شدت گرفت.

اکثر این حملات در مناطق شمال شرق کنیا روی داده که اکثر ساکنان آن را مسیحیان تشکیل می‌دهند. برخی از تشکل‌های صنفی، از جمله اتحادیه کارکنان دولت، از اعضای خود خواسته‌اند از کار در این مناطق خودداری کنند.

رسانه‌های کنیا گزارش کردند که ناامنی در مناطق مرزی باعث فشار بر دولت شده است و انتظار می‌رود به زودی وزیر کشور و فرمانده پلیس به دلیل کوتاهی در حفظ امنیت این منطقه ناگزیر شوند از سمت‌های خود استعفا دهند.

این دو نفر از زمان حمله افراد مسلح به یک مرکز خرید در نایروبی، پایتخت، با انتقاد شدید مواجه بوده‌اند. این حمله که سال گذشته روی داد، چهار روز به طول انجامید و در جریان آن، 67 نفر کشته شدند.

در ماه‌های ژوئن و ژوئیه سال جاری نیز، الشباب به رشته حملاتی به روستاهای واقع در مناطق ساحلی کنیا دست زد که در جریان آن بیش از یکصد نفر جان خود را از دست دادند.

انتهای پیام

کد N609297