چهار شرط حزب‌الله دستور کار مذاکرات با جریان المستقبل را مشخص می‌کند

در حالی که هنوز موعد اولین جلسه مذاکرات میان جریان المستقبل و حزب‌الله لبنان تعیین نشده است، اما رئیس پارلمان این کشور همچنان تلاش می‌کند تا دو طرف بر سر دستور کار این مذاکرات توافق کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه الاخبار لبنان، در حالی که یک رهبر برجسته حزب‌الله اعلام کرده است که هنوز موعد نخستین جلسات گفت‌وگو میان جریان المستقبل به رهبری سعد حریری و حزب‌الله تعیین نشده است، اما پیش‌بینی می‌شود که پس از تعطیلی عیدهای لبنان این دیدارها آغاز شود.

در همین راستا، روز دوشنبه نشستی میان نادر حریری، مدیر دفتر سعد حریری و علی حسن خلیل، وزیر کشور لبنان برگزار شد.

همزمان، یک منبع آگاه نیز اعلام کرد که در یکی از نشست‌هایی که با حضور فؤاد سنیوره، رئیس فراکسیون المستقبل و نادر حریری در عین تینه برگزار شد، سنیوره برای تعیین دستور کاری جهت مذاکرات مواضع سفت و سختی را نشان داد. در همین حال، نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان اعلام کرد که ابتدا باید اوضاع سیاسی و رسانه‌ای ساماندهی شود و اوضاع تلطیف گردد که نادر حریری نیز به سرعت با این مساله موافقت کرد، اما سنیوره اعتراض خود را نسبت به این امر نشان داده و گفت: خفقانی وجود دارد که تنها با اتخاذ اقدامات مناسب می‌توان به آن پایان داد و بند اول باید انتخاب رئیس‌جمهور باشد.

سنیوره طرحی را مطرح کرد که نبیه بری در واکنش به آن اعلام کرد که حزب‌الله این شرط را نمی‌پذیرد؛ چرا که حزب‌الله هیچ‌گونه مذاکراتی را که در آن به چهار مساله "مقاومت علیه دشمن تا زمان پاکسازی خاک کشور، سلاح مقاومت، دادگاه بین‌المللی و جنگ در سوریه لطمه وارد کند"، نمی‌پذیرد. درخصوص پرونده ریاست جمهوری نیز همان‌طور که حاج حسین خلیل، معاون سیاسی سید حسن نصر‌الله، دبیر کل حزب‌الله لبنان اخیرا اعلام کرده است حزب‌الله همچنان از میشل عون، رئیس فراکسیون تغییر و اصلاح لبنان حمایت می‌کند.

به نظر می‌رسد نبیه بری برای جلب موافقت دو طرف بر سر آغاز گفتگوها به موفقیت دست یافته است. علی حسن خلیل، وزیر کشور نیز تماس‌هایی را با نادر حریری برای توافق بر سر جدول کاری مذاکرات دارد و می‌داند که رهبر جریان المستقبل بر امکان رسیدن به توافق درخصوص پرونده ریاست جمهوری حساب باز می‌کند.

این در حالی است که یکی از رهبران برجسته حزب‌الله گفته است که سقف پیش‌بینی‌های حزب‌الله از این مذاکرات از کاهش خفقان داخلی و به ویژه مشکلات میان اهل تسنن و تشیع بیشتر تجاوز نمی‌کند.

هنوز جدول کاری دقیق مذاکرات میان حزب‌الله و المستقبل مشخص نشده است، اما گزارش‌ها حاکی از این است که اولین جلسه احتمالا با نظارت نبیه بری و با حضور ولید جنبلاط، رئیس حزب ترقی‌خواه سوسیالیست لبنان آغاز و بعداً با جلساتی با حضور علی حسن خلیل و حسین خلیل و حریری تکمیل شود.

در همین راستا، منابعی در گروه 14 مارس اعلام کردند که روزهای اخیر تماس‌ها و مشورت‌هایی برای آغاز مذاکرات و جزئیات آن صورت گرفته است.

الاخبار نیز اعلام کرد که این تماس‌ها و رایزنی‌ها خالی از اعتراضات نبوده که این اعتراضات درخصوص آغاز مذاکرات و بندهای آن است. گروه 14 مارس نیز مذاکرات درخصوص مسائلی مانند تلطیف اجواء میان اهل تسنن و تشیع را تایید می‌کنند، اما در عین حال نیاز به انتخاب رئیس‌جمهور را هم مهم می‌شمارد.

به گزارش الاخبار، سعد حریری به تماس‌های خود با رهبران 14 مارس برای مقدمه‌چینی‌ها جهت مذاکرات ادامه می‌دهد و آخرین تماس وی با سمیر جعجع، رئیس حزب القوات اللبنانیه بوده است.

انتهای پیام

کد N609123