روحانی در جمع مردم گلستان:

بودجه 219 هزار میلیارد تومانی سال 94 هفته آینده به مجلس تقدیم می شود

سیاسی

رئیس‌جمهور با بیان اینکه بودجه 94 بدون کسری هفته آینده به مجلس تقدیم می‌شود، گفت: این بودجه با 219 هزار میلیارد تومان بسته شده و بودجه عمرانی برای سال آینده 46.1 هزار میلیارد تومان خواهد بود.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام حسن روحانی در دهمین سفر استانی خود به استان گلستان در جمع مردم این شهر، گفت: ما باید وعده‌ای که در سال گذشته در 24 خرداد پای صندوق آرا به یکدیگر داده‌ایم، وفادار باشیم و هر دو طرف به عهد خود وفا کنند.

وی افزود: آنچه که من به شما وعده داده‌ام، نجات اقتصاد کشور، احیای اخلاق در جامعه و تعامل سازنده با جهان بود. من پای وعده خود تا لحظه آخر و با همه توانم ایستاده‌ام.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: من به نسل جوان عزیز کشورم و مخصوصا به جوانان دانشجوی عزیز وعده می‌دهم که پای قول‌های خود خواهم ایستاد. اینکه پنج وزیر به مجلس معرفی کردم، اگر لازم بود 50 وزیر دیگر را هم معرفی می‌کردم اما از راه خود و وعده‌ای که به شما جوانان، سال گذشته داده‌ام، باز نخواهم ایستاد.

وی با تاکید بر اینکه دوران افراط و فضای امنیتی به سر آمده است، ادامه داد: ما در دوران وحدت، اعتدال و اتحاد هستیم و باید در فضای باز و به کمک یکدیگر راه خود را ادامه دهیم.

حجت الاسلام روحانی با بیان اینکه فرهنگ اعتدال، فرهنگ توسعه، فرهنگ دوستی و برادری است، گفت: اتحاد در این کشور و فرهنگ تعامل در جهان به عنوان مسیر و راهی است که اسلام برای ما تعیین کرده و مردم عزیز ما پای پرچم وحدت، اتحاد و تعامل ایستاده‌اند.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به 10 آذر گفت: این روزها، روزهای قانون، روزهای مدرس و روز مجلس شورای اسلامی است. دهم آذر روز قانون، روز مدرس و روز احترام به مجلس است. ما هم باید پایبند به قانون باشیم.

وی تصریح کرد: ریلی که برای ما مشخص شده تا بر مبنای آن ریل، فضای توسعه پیشرفت و سرافرازی ایران را در آن ریل قرار دهیم، قانون اساسی و قانون موضوعه کشور است. همه ما به قانون احترام خواهیم گذاشت و هیچ کس نباید از قانون تخلف کند.

حجت الاسلام روحانی افزود: همه آنهایی که دیروز یا امروز از مسیر قانون تخطی کرده‌اند باید بدانند ملت ما متحد و یکپارچه در برابر قانون گریزی، تخلف از قانون و فساد ایستادگی خواهد کرد و مسیر راه توسعه را ادامه خواهد داد.

وی همچنین با اشاره به کاهش قیمت نفت در منطقه و جهان، گفت: علی‌رغم اینکه دست‌های توسعه‌گر در منطقه و جهان، قیمت نفت را کاهش داده‌اند و علی‌رغم آنکه فکر می‌کنند برای اقتصاد ایران و مسیر توسعه کشور مشکلی فراهم کرده‌اند، اما ملت بزرگوار ما باید بداند که ما هفته آینده لایحه بودجه را بدون کسری تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهیم کرد.

رئیس‌جمهور گفت: علی‌رغم همه مشکلات ما در سال جاری، تمام بودجه استانی سراسر کشور را به طور کامل پرداخت کرده‌ایم و هیچ سالی نبوده که تا آذرماه تمامی بودجه‌های عمرانی استان‌ها را دولت پرداخت کرده باشد.

حجت الاسلام روحانی با اشاره به پرداخت 20 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی که دولت در سال 93 پرداخت کرده است، ادامه داد: انشاءالله تا پایان سال بیش از 30 هزار میلیارد تومان دیگر برای بودجه عمرانی پرداخت خواهیم کرد.

وی با اشاره به ویژگی‌های بودجه 94، گفت: بودجه آینده به ویژه در بخش عمرانی دارای رشد خواهد بود. برای سال آینده بودجه عمرانی ما 46.1 هزار میلیارد تومان خواهد بود.

رئیس‌جمهور افزود: بودجه 94، 219.6 هزار میلیارد تومان بسته شده است. البته این عدد ممکن است تا هفته آینده تغییر مختصری داشته باشد.

حجت الاسلام روحانی همچنین تاکید کرد: ما هم برای ازدواج و هم اشتغال جوانان تسهیلات لازم را در هم در سال جاری و هم در سال آینده پیش‌بینی کرده‌ایم.

وی همچنین با اشاره به عبور اقتصاد کشور از رکود، گفت: ما باید رونق اقتصادی به وجود بیاوریم و در رونق اقتصادی همه مردم، بخش خصوصی و بخش عمومی غیردولتی و دولتی همه باید دست به دست هم دهند تا بتوانیم کشور را در مسیر توسعه و رونق قرار دهیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه تعامل ما با دنیا و همسایگان روز به روز بیشتر خواهد شد، گفت: فردا دو رئیس‌جمهور از ترکمنستان و قزاقستان به استان گلستان خواهند آمد و در مرز ما با آسیای مرکزی قدم خواهند گذاشت. برای افتتاح راه‌آهنی که گرگان را به ترکمنستان، قزاقستان و آسیای مرکزی متصل خواهد کرد.

حجت الاسلام روحانی استان گلستان را دالان توسعه کشور نامید و گفت: ما برای تحول در این استان و همچنین در سراسر کشور نیاز به سرمایه‌گذاری هستیم تا بتوانیم استقلال پایداری را به وجود آوریم.

وی همچنین تاکید کرد: صدها شرکت خارجی خود را آماده کرده‌اند که ماه‌های آینده وارد ایران شوند و ما در مسیر تعامل سازنده با دنیا، مسائل هسته‌ای خود را روز به روز پیش خواهیم برد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه 1+5، دنیای شرق و غرب و منطقه نیازمند تعامل سازنده با ایران هستند، گفت: ایران کشور با عظمتی است که روز به روز بر عظمت این ملت افزوده می‌شود.

حجت الاسلام روحانی ادامه داد: امروز دنیا برای امنیت منطقه و جهان و همچنین برای تحرک اقتصادی منطقه و جهان نیازمند به ایران زمین است و ایران، سرزمین حرکت و توسعه برای منطقه و جهان بوده و خواهد بود.

وی با بیان اینکه در طول 15 ماه گذشته حداقل 15 قدم بسیار مهم در توافق هسته‌ای برداشته‌ایم، گفت: ما امروز در منطقه‌ای هستیم که دنیا مسائل اساسی ما را در هسته‌ای پذیرفته است. دنیا امروز قبول دارد که در خاک ایران، غنی‌سازی انجام خواهد شد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه تولید رکتور سنگین در اراک ادامه خواهد داشت، گفت: دنیا امروز قبول دارد که رکتور سنگین اراک ادامه خواهد داشت. تحقیق و توسعه ادامه خواهد داشت و فعالیتمان در فردور ادامه خواهد داشت. دنیا قبول دارد که ایام پایان تحریم‌های ظالمانه بر علیه ملت ایران است.

حجت الاسلام روحانی با تاکید بر اینکه پاره کردن زنجیرهای ظالمانه تحریم را حق مسلم خود می‌دانیم، گفت: همانطور که ادامه فناوری‌های پیشرفته از جمله هسته‌ای را حق ملت ایران را می‌دانیم، برداشته شدن تحریم‌ها را نیز حق مسلم خود می‌دانیم. بنابراین ما این دو مسیر را با هم ادامه خواهیم داد و تردیدی نداشته باشید ملت ایران پیروز میدان خواهد بود.

ادامه دارد